Świat nauki (archiwalne artykuły)

Pleksiglas z dodatkiem kokainy to kolejny pomysł na przemyt narkotyków, niedawno ujawniony przez policję. Informuje o nim "New Scientist". Narkotyki przemycano już w poduszkach powietrznych i bakach samochodów, pojemnikach z tonerem do drukarek czy połykanych następnie prezerwatywach.
Wystarczy zapisać na dysku przenośnego komputera kilkadziesiąt gigabajtów odpowiednio dobranych danych, by korzystać z ważniejszych zasobów internetu tam, gdzie nie ma do niego dostępu.
Jeden największych superkomputerów w Europie powstanie w Gdańsku. Będzie miał on moc obliczeniową 25 TFLOPs (25 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę) - poinformowała firma Intel.
Nowa linia kamer cyfrowych MiniDV (seria VP-D36x) wyposażona jest w największy dostępny na rynku, 33-krotnny zoom optyczny.
Wykorzystując metodę "wyciskania na zimno" pod zwiększonym ciśnieniem, brytyjscy naukowcy uformowali z pokruszonej masy czekoladowej różne, podobne do makaronu, kształty - tasiemki, nitki, które w kilka minut po wyciśnięciu są na tyle elastyczne, że można na nich zawiązać czekoladowe węzełki, donosi czasopismo naukowe "Soft Matter".
Urządzenie pomagające ocenić emocje innych ludzi może ułatwić życie osobom z autyzmem - informuje "New Scientist". Autyzm uniemożliwia prawidłową ocenę zachowania rozmówcy, co fatalnie wpływa na kontakty społeczne. Ludzie unikają osób chorych na autyzm, ponieważ nie chcą być zanudzani lub wprawiani w zakłopotanie.
Nowy silnik odrzutowy, zaprojektowany do lotu z siedmiokrotną prędkością dźwięku, z powodzeniem przeszedł testy. Silnik strumieniowy Hyshot III został wypróbowany na australijskim poligonie Woomera, 500 km na północ od Adelaidy. Do wyniesienia w powietrze użyto dwustopniowej rakiety Terrier-Orion. Po osiągnięciu wysokości 314 kilometrów Hyshot III opadł na powierzchnię Ziemi.
Firma Elitegroup Computer Systems (ECS) zaprezentowała serię przenośnych odtwarzaczy cyfrowych multimediów. Nowe produkty ECS skierowane są do fanów technologii cyfrowej, którzy pragną mieć dostęp do ulubionych plików wideo, audio i wirtualnej rozrywki bez względu na miejsce.
Za pomocą powszechnie znanych technik biologii molekularnej i przy wykorzystaniu zjawiska samoorganizacji materii, udało się opracować metodę programowanego zaginania wirusowego DNA tak, by ten formował określony, zaplanowany na drodze symulacji komputerowej kształt, np. kwadrat czy kilkuramienną gwiazdę -donosi "Nature".
Grupa badawcza z amerykańskiego Purdue University zaprezentowała nową, bardzo czułą metodę wykrywania śladowych ilości nadtlenku triacetonu (TATP), niebezpiecznej substancji chemicznej, którą terroryści wykorzystują jako materiał wybuchowy - informuje "Chemical Communications".
Dzięki najnowszym technologiom robot może
podpisywać książki za autora - informuje ostatni "New Scientist".
Ludzie, którzy pozostają w związkach na odległość, zyskali nowy sposób na podtrzymywanie i pogłębianie swego związku. Z pomocą przyszła im nowoczesna technologia oraz amerykańscy naukowcy, którzy wynaleźli specjalne bezprzewodowe kieliszki dla zakochanych - czytamy w ostatnim "New Scientist".
Pracujący dla Pentagonu naukowcy chcą wykorzystać rekiny jako podwodnych wywiadowców, niepostrzeżenie śledzących statki i okręty - informuje "New Scientist".
Opracowano nową metodę produkcji trójskładnikowego stopu metalu, który zastosowany przy montażu silników dla amerykańskiego samolotu wojskowego F 35, umożliwi obniżenie masy odrzutowca o ponad 160 kg. - donosi "Chemistry World".
Nowy system antyrakietowy ma chronić - stosunkowo niewielkim kosztem - cywilne samoloty przed wystrzeliwanymi przez terrorystów rakietami - informuje "New Scientist".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności