Świat nauki (archiwalne artykuły)

Opracowano aparat cyfrowy, w którym ostrość można korygować już po zrobieniu zdjęcia - informuje "New Scientist". Zasadniczą częścią każdego aparatu fotograficznego czy kamery wideo jest obiektyw.
Badania przeprowadzone w chińskich laboratoriach dowodzą, iż alkohole (metanol i etanol) użyte jako alternatywne paliwo dla silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa (GDI) wykazują podobne właściwości fizyczne, jak obecnie stosowana benzyna - informuje czasopismo naukowe "Energy&Fuels".
Rozwój technologii, pojawienie się nowych materiałów spowodowało ponowne zainteresowanie instytutów badawczych metodą pozyskiwania energii elektrycznej bezpośrednio z ciepła, co stanowi alternatywę dla ogniw słonecznych generujących prąd ze światła widzialnego - informuje czasopismo naukowe "Opto&Laser Europe".
Dzięki nowej technologii można będzie oglądać ulubione programy telewizyjne przebywając w dowolnym miejscu Ziemi, o ile mają taminternet -informuje "New Scientist". System "Locationfree" firmy Sony pozwala naszemu laptopowi łączyć się z tunerem telewizyjnym, który zostawiliśmy w domu.
Stosując zaawansowany układ optyczny współpracujący z generatorem światła laserowego można wykryć przybliżoną wielkość pojedynczych cząsteczek badanego wirusa lub innych cząstek o nanometrycznej średnicy, i to w czasie 1 milisekundy - informuje "Physical Review Letters".
Pokryte nowo opracowanym polimerem szyby budynków i samochodów mogą emitować światło, nie tracąc swojej przezroczystości -informuje "New Scientist". Takie szyby od dawna są marzeniem projektantów i architektów, jednak dotychczasowy stan technologii nie pozwalał na wytwarzanie
dostatecznie przezroczystych wyświetlaczy.
Nanotechnolodzy opracowali nowy materiał
przypominający żel lub pianę, zbudowany z milionów maleńkich zamkniętych przestrzeni, w których zgromadzone jest powietrze. Materiał ten został wykorzystany do produkcji nowoczesnych, znakomicie izolujących termicznie wkładek do butów - informuje rzecznik prasowy Aspen Aerogels.
System kamer i czujników ruchu i ciepła zdalnie sterowanych za pomocą sygnału z satelity bezpośrednio z instytutu badawczego już niebawem umożliwi biologom środowiskowym dwudziestoczterogodzinne, całoroczne obserwacje życia dzikich zwierząt - informuje University of California, Berkeley.
W krajach rozwiniętych jednym z najważniejszych mediów dostępu do internetu staną się w 2006 roku sieci bezprzewodowe - uważa firma analityczna Masters&Holland. Sieci bezprzewodowe będą instalowane głównie w Europie, USA i Azji.
Sztuczny nos pomoże zdemaskować oszustów, którzy fałszują odciski palców - informuje "New Scientist".Skanery linii papilarnych są stosowane coraz szerzej - na lotniskach, w komputerach, telefonach komórkowych, a nawet przenośnych pamięciach masowych flash. Jednak można je oszukać za pomocą fałszywych palców z silikonu, żelatyny czy nawet plasteliny.
Platyna, pallad i inne rzadkie metale pochodzące z samochodowych katalizatorów zanieczyszczają powietrze i glebę amerykańskich miast - informuje pismo "Environmental Science and Technology".
Nowy wykrywacz kłamstw ma umożliwić badanie prawdomówności w sposób niedostrzegalny dla badanego - informuje "New Scientist".
W Europie internauci wykorzystują internet
głównie do przeglądania witryn i poczty elektronicznej. W USA, Chinach, Japonii i Południowej Korei internauci przede wszystkim wymieniają pliki - podały w poniedziałek na swoich stronach internetowych serwisy informacyjne Planet Internet Netherlands i Cachelogic.
Po raz pierwszy analizy wykazały, że spamu -
niechcianych wiadomości i reklam w poczcie elektronicznej było mniej w 2005 roku niż w roku 2004. Jak poinformowała w czwartek Federalna Komisja Handlu USA, oznacza to, iż najnowsze technologie filtrowania poczty i regulacje prawne zaczynają eliminować spam.
Kiedy za kilka lat będziemy mieli kłopot z
kupnem oryginalnego, a zarazem praktycznego bożonarodzeniowego prezentu, ratunkiem może okazać się nietypowy zegarek. W ciągu dwóch lat na rynku ma pojawić się zegarek wszczepiany pod skórę projektu francuskiego designera,Philippe'a Starcka - informuje "New Scientist".
Poprzednie
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności