Świat nauki (archiwalne artykuły)

Około 7 tysięcy młodych osób, Żydów z całego świata oraz Polaków, uczestniczyło we wtorek w 18. Marszu Żywych w Oświęcimiu. Marsze, organizowane od ponad 20 lat, są hołdem i wyrazem pamięci o ofiarach Holokaustu.
19 kwietnia 1809 r. na przedpolach Warszawy pod Raszynem doszło do bitwy pomiędzy austriackim korpusem arcyks. Ferdynanda d'Este i wojskami polskimi dowodzonymi przez ks. Józefa Poniatowskiego. Austriacy pomimo dwukrotnej przewagi liczebnej nie zdołali przełamać polskich pozycji. Bitwa pozostała nierozstrzygnięta.
Potężna hiszpańska dynastia Habsburgów wymarła na skutek rzadkich schorzeń genetycznych, które zaostrzały liczne małżeństwa endogamiczne (między krewnymi) - poinformowali hiszpańscy naukowcy.
Na ukończeniu jest już ekshumacja szczątków ze zbiorowej mogiły znalezionej w centrum Malborka. Dotąd z grobu wydobyto kości należące do dwóch i pół tysiąca osób.
Uczennica IV LO w Rzeszowie Magdalena Dąbrowska została zwyciężczynią XXXV Olimpiady Historycznej. Finałowe eliminacje konkursu rozgrywały się w Gdańsku w sobotę i niedzielę. Wzięło w nich udział 78 uczestników z całej Polski.
W Australii przypadkowo znaleziono kolejną kopię słynnej listy Schindlera, na której znajdują się nazwiska 801 Żydów, uratowanych przed zagładą w hitlerowskich obozach koncentracyjnych przez niemieckiego przemysłowca Oskara Schindlera - informuje dziennik "Sydney Morning Herald" w poniedziałkowym wydaniu.
3 kwietnia 1939 r. zmarł Walery Sławek - jeden z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, współtwórca OB PPS, żołnierz Legionów, członek Komendy Naczelnej POW, oficer WP, twórca BBWR, trzykrotny premier i marszałek Sejmu. Sławek popełnił samobójstwo.
Wśród ponad 22 tys. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata ponad 6,5 tys. to Polacy. Biogramy 5374 z nich, uhonorowanych tym tytułem do 2000 r., znalazły się w pierwszym polskim wydaniu "Księgi Sprawiedliwych wśród Narodów Świata".
24 marca 1794 r. na Rynku Głównym w Krakowie Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę, ogłaszając tym samym akt powstania narodowego, znanego w historii jako Insurekcja Kościuszkowska.
Dla upamiętnienia tzw. Akcji Nubijskiej w Asuanie w dniach 21-24 marca odbędzie się konferencja "Dolna Nubia: Powrót do wspomnień z przeszłości, budowanie perspektyw na przyszłość".
80 lat temu, 20 marca 1929 r. Sejm uchwalił wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu ministra skarbu Gabriela Czechowicza. Zarzuty dotyczyły m.in. przekazania z budżetu państwa do dyspozycji premiera (J. Piłsudskiego) 8 mln zł, które przeznaczono na akcję wyborczą BBWR.
Nowe dowody, które ostatnio wyszły na jaw w Polsce, sugerują, iż Wielka Brytania wiedziała o planie wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz, który opracował rotmistrz Witold Pilecki - pisze na łamach czwartkowego wydania dziennika "The Times" Ben Macintyre.
Amerykański Senat uchwalił rezolucję nadającą pośmiertnie Kazimierzowi Pułaskiemu honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych. Projekt analogicznej rezolucji wniesiony został także do Izby Reprezentantów.
65 lat temu, 10 marca 1944 r., w ruinach warszawskiego getta Niemcy rozstrzelali Emanuela Ringelbluma - wybitnego historyka, działacza społecznego i politycznego związanego z partią Poalej Syjon-Lewica, organizatora Podziemnego Archiwum Getta - zwanego Archiwum Ringelbluma.
75 lat temu we Lwowie urodził się Jacek Kuroń. Wieloletni więzień polityczny w PRL, współtwórca Komitetu Obrony Robotników, czołowy doradca kierownictwa NSZZ "Solidarność", uczestnik obrad Okrągłego Stołu, parlamentarzysta, minister pracy i polityki socjalnej, historyk, publicysta, wychowawca i wielki społecznik.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności