Skrawek papieru, na powierzchni którego nadrukowano odpowiednie przeciwciała, pozwala na podstawową, szybką i niezwykle tanią analizę krwi. Nowy test, dzięki prostocie konstrukcji będzie mógł być powszechnie wykorzystywany również w biedniejszych rejonach świata, donosi "Analytical Chemistry".
Emisyjny tomograf pozytonowy, zbudowany na bazie materiałów organicznych, to wynalazek dr hab. Pawła Moskala z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
W piątek w Zatoce Meksykańskiej rozpoczęło się opuszczanie stalowej kopuły, którą nakryty będzie uszkodzony w wyniku zatonięcia platformy wiertniczej szyb, z którego wycieka ropa zanieczyszczająca wody zatoki i grożąca katastrofą ekologiczną u wybrzeży USA.
Nawet jedna nieprzespana noc może wywołać oporność komórek naszego organizmu na insulinę i zwiększyć ryzyko cukrzycy typu 2 - ostrzegają holenderscy naukowcy na łamach pisma "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".
W pracowniach Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (WF UW) naukowcy opracowali metody zapisu i odczytu informacji w pojedynczym atomie manganu. Przeprowadzony eksperyment może przyczynić się do budowy komputerów o ogromnych mocach obliczeniowych.
Las Erasmusa to akcja odnawiania ścieżki lasu dzięki sadzeniu nowych drzew przez zagranicznych studentów, potocznie nazywanych Erasmusami.
Co wykazały analizy DNA pobranego z kości Tutanchamona - młodo zmarłego faraona, sławnego z powodu klątwy zabójczej dla wszystkich członków ekspedycji, która w 1922 roku wydobyła jego szczątki z komnat grobowych? Te i inne tajemnice zdradzi archeolog i egiptolog prof. Karol Myśliwiec 6 maja, na spotkaniu Śląskiej Kawiarni Naukowej w katowickim Rondzie Sztuki.
Czy nanoroboty mogą wykonywać operacje w ciele człowieka? Czy już wkrótce część naszego jedzenia będą stanowiły nanokapsułki zawierające składniki odżywcze? O korzyściach i ryzyku, jakie wiążą się z nanotechnologiami, dowiedzą się uczestnicy "Nano Dni", które od 4 do 6 maja odbywają się na Politechnice Warszawskiej (PW). Spotkania są częścią europejskiego projektu "Time for nano".
Stopnienie całego dryfującego lodu na świecie spowodowałoby podniesienie się poziomu mórz i oceanów na świecie od 4 do 6 centymetrów. W morzach i oceanach pojawia się coraz więcej gór lodowych i kry, a przyczyną jest ocieplenie klimatu - odkryli naukowcy.
Do połowy maja na gliwickim rynku mają potrwać prace archeologiczne, związane z planowaną modernizacją historycznego centrum miasta.
Sumeryjskie gliniane tabliczki sprzed ponad 4000 lat pokryte pismem klinowym zostały przekazane irackim archeologom przez osobę, której personaliów nie ujawniono - donosi serwis internetowy Azzaman. Jak poinformował Amer al-Zaidi, dyrektor Biura Starożytności w mieście Nasirijja w południowym Iraku, archeologom przekazano 13 starożytnych glinianych tabliczek, pochodzących z czasów Trzeciej Dynastii z Ur, mezopotamskiej dynastii panującej nad zjednoczonym Sumerem i Akadem w latach 2113-2005 p.n.e.
Atrakcją majowego nieba będzie stosunkowo dobra widoczność większości jasnych planet - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Nad wózkiem inwalidzkim, który samodzielnie wjeżdża i zjeżdża po schodach, pracują naukowcy z Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. Wózek ma być dużo lżejszy i wielokrotnie tańszy niż podobne urządzenia obecnie dostępne na rynku. Jest już gotowa pierwsza, laboratoryjna wersja pojazdu.
Nad materiałem zatrzymującym w ziemi wodę opadową, który może ułatwić roślinom wegetację w niekorzystnych warunkach, pracują naukowcy z Wrocławia i Katowic.
Polska obrończyni Doliny Rospudy - Małgorzata Górska - została laureatką prestiżowej amerykańskiej nagrody Fundacji Goldmanów, przyznawanej obrońcom środowiska naturalnego.