
W północnej Kenii odkryto ślady stóp pozostawione półtora miliona lat temu przez przodków człowieka współczesnego. Okazuje się, że chodzili oni podobnie jak my - informują naukowcy w najnowszym numerze tygodnika "Science".

Neandertalczycy żyli prawdopodobnie dość krótko. Większość umierała około trzydziestego roku życia - poinformowali naukowcy podczas dorocznej konferencji The American Association for the Advancement of Science, która odbyła się w lutym w Chicago.

Opracowano nowatorską metodę ustalania masy ciała dinozaurów na podstawie badań skamieniałych szkieletów. Wyniki badań ukazały się w najnowszym numerze "Public Library of Science ONE".

Prehistoryczne gady pterozaury potrafiły latać dzięki kościom wypełnionym powietrzem i specjalnym workom powietrznym wypełniającym ich ciało - informują naukowcy na łamach pisma "Public Library of Science ONE".

W Afryce znaleziono ludzkie włosy sprzed 195- 257 tys. lat. Naukowcy odkryli je w skamieniałych odchodach hieny. O odkryciu badacze piszą na łamach "Journal of Archaeological Science".

Badania DNA neandertalczyków nie dostarczają żadnych dowodów na to, żeby mieli oni krzyżować się z ludźmi - poinformowali naukowcy podczas spotkania American Association for the Advancement of Science, które odbyło się w ubiegłym tygodniu w Chicago. Ich wnioski oparte są na zsekwencjonowaniu genomu neandertalczyka.

Naukowcy zakończyli sekwencjonowanie pełnego genomu neandertalczyka, wymarłego około 30 tys. lat temu bliskiego krewniaka człowieka. W tym roku genom ma zostać opublikowany - informuje serwis internetowy "Nature".

Najsłynniejsza skamieniałość paleontologii - szkielet australopiteka sprzed 3,2 mln lat, nazwanego przez naukowców Lucy, został zeskanowany za pomocą tomografii komputerowej w jednym z amerykańskich laboratoriów - informuje serwis "EurekAlert".

Skamieniałość części szkieletu węża-olbrzyma, żyjącego 60 mln lat temu, odkryto w Kolumbii. O znalezisku donoszą naukowcy w najnowszym numerze tygodnika "Nature".

Wczesne wieloryby prowadziły życie na pograniczu lądu i oceanu - polowały w wodzie, a rozmnażały się i wydawały potomstwo na lądzie.

Prehistoryczne żółwie, migrując z Azji do Ameryki, zatrzymywały się na postój w Arktyce, w której panował wówczas tropikalny klimat - informują naukowcy w piśmie "Geology".

Triceratopsy, rogate dinozaury, toczyły między sobą zażarte walki, używając rogów podobnie jak dziś robią to antylopy czy jelenie - informują paleontolodzy na łamach pisma "Public Library of Sciences ONE".

Szlaki prehistorycznych migracji grup ludzkich można zrekonstruować, badając bakterie zamieszkujące od tysięcy lat żołądek człowieka - informują naukowcy na łamach tygodnika "Science".

Praptak miał podobnie zbudowane ucho wewnętrzne i podobnie słyszał, jak współczesne emu - dowodzą naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society B".

Od 2006 roku wrocławscy naukowcy badają pozostałości po obozowiskach neandertalczyka, które znajdują się przy alei Hallera we Wrocławiu. Człowiek neandertalski przybywał w tym miejscu co najmniej dwukrotnie podczas zlodowacenia Wisły. Stanowisko znane jest od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia.