Świat nauki (archiwalne artykuły)

But z generatorem energii elektrycznej w obcasie może zasilać przenośne urządzenia elektroniczne - informuje serwis "EurekAlert". W taki sposób można by na przykład zasilać różnego rodzaju czujniki, GPS-y czy używane przez wspinaczy alarmowe urządzenia sygnalizujące swoje położenie.
Awaria taka jak w Czarnobylu nie jest możliwa w przyszłej polskiej elektrowni jądrowej - powiedział Maciej Jurkowski, wiceprezes Polskiej Agencji Atomistyki, główny inspektor dozoru jądrowego. Jego zdaniem wyklucza to technologia nowoczesnych reaktorów. "Nie budujemy reaktora, w którym taka awaria byłaby możliwa" - zaznaczył Jurkowski podczas poniedziałkowej konferencji, związanej z rocznicą awarii czarnobylskiej.
Wieloryby znaczą wiele dla klimatu - ich odchody przyczyniają się do wiązania węgla w oceanicznych wodach wokół Antarktydy - informuje "New Scientist".
Budowanie modelu teleskopu Hubble'a, wystawa jego modeli, poznawanie Układu Słonecznego - to tylko część atrakcji popularnonaukowej akcji, która odbędzie się 24 kwietnia w gdańskim Centrum Hewelianum. Akcję "20-tka teleskopu Hubble'a" zorganizowano dokładnie w 20. rocznicę umieszczenia na orbicie okołoziemskiej teleskopu Hubble'a.
Badania Profesora Ludwika Kostro z Uniwersytetu Gdańskiego dały podstawy do opracowania nowych metod pozyskiwania energii jądrowej. Dzięki reakcjom piezo-nuklearnym taka energia może powstawać w reaktorach jądrowych nowej generacji.
Wybuch podlodowcowego wulkanu Eyjafjoell na Islandii nie należy do największych w najnowszych dziejach erupcji. Palma pierwszeństwa należy do wulkanu Novarupta w Parku Narodowym i Rezerwacie Katmai na Alasce. Potężne rozmiary miały także wybuchy Pinatubo i Góra Św. Heleny.
Klimat Hiszpanii w ciągu minionego trzydziestolecia stał się cieplejszy znacznie szybciej niż w pozostałych krajach hemisfery północnej, wynika z badania przygotowanego dla ministerstwa środowiska Hiszpanii - podaje agencja AFP.
CHOMIK to nazwa polskiego penetratora geologicznego, który w ramach rosyjskiej misji kosmicznej Fobos-Grunt za kilka lat ma polecieć na księżyc Marsa - Fobosa. Prace nad instrumentem rozpoczęli właśnie naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.
Prom kosmiczny Discovery wystartował w poniedziałek rano z przylądka Canaveral na Florydzie. Celem jego misji jest transport zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Zagłady dinozaurów nie był winien duży meteoryt - ustalili rosyjscy naukowcy, którzy prowadzili badanie zachowania pola magnetycznego Ziemi. Twierdzą oni, że to właśnie pole magnetyczne Ziemi było przyczyną niejednokrotnych masowych wymieraniach żywych istot w historii planety.
Amerykańscy naukowcy z Narodowej Akademii Nauk ustalili jedenaście pytań, które nadadzą kierunek badaniom na najbliższe dziesięciolecie - podaje Akademia w komunikacie prasowym.
Paleontolodzy amerykańscy dokonali unikalnego odkrycia. Pod piaszczystymi wydmami w południowej części stanu Utah znaleźli dobrze zachowany szkielet nowego gatunku dinozaura, który żył na Ziemi przypuszczalnie 185 milionów lat temu.
Protony w Wielkim Zderzaczu Hadronów po raz pierwszy rozpędzono do - planowanej na obecnym etapie - energii 3,5 bilionów elektoronowoltów. Naukowcy z CERN osiągnęli taki rezultat tuż po piątej rano w piątek.
Ślady drapieżnictwa u drobnych organizmów żyjących na dnie płytkich mórz 240 mln lat temu odkrył polsko- amerykański zespół paleontologów. O wynikach badań informuje prestiżowy tygodnik "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Naukowcy brytyjscy opracowali program komputerowy, "czytający" wspomnienia, powstające w mózgu człowieka. Odkrycia tego zdołali dokonać drogą analizy na komputerze danych, uzyskanych w wyniku tomografii magnetyczno-rezonansowej.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności