Izotopowa bateryjka wielkości małej monety może być źródłem zasilania przez setki lat i dać w tym czasie milion razy więcej energii niż typowe baterie - informuje serwis BBC News/Technology.
Niezwykły enzym XplA może zostać wykorzystany do usuwania zanieczyszczeń, pozostałych w glebie po eksplozji materiałów wybuchowych - informuje "The Journal of Biological Chemistry".
W jaki sposób uzyskać wodę na Księżycu? Można włożyć trochę piasku księżycowego do mikrofalówki. To najnowszy pomysł NASA na zapewnienie przyszłej bazie księżycowej tej niezbędnej substancji.
Zsyntetyzowano materiał, który reagując z dwutlenkiem siarki (SO2) czasowo wiąże SO2 w strukturze swoich cząsteczek, umożliwiając wykorzystane tego niebezpiecznego dla środowiska naturalnego gazu w przemianach chemicznych, gdzie substancja ta jest jednym z substratów - informuje "Energy & Environmental Science".
Synteza nanorurek węglowych prowadzona w reaktorze wypełnionym helem - zamiast w próżni - skutkuje wytworzeniem nanomateriału składającego się w 91 procentach z metalicznych nanorurek węglowych.
Decyzją obu izb amerykański Kongres nadał pośmiertnie honorowe obywatelstwo USA Kazimierzowi Pułaskiemu, polskiemu bohaterowi amerykańskiej wojny o niepodległość.
Sukcesy wywiadowcze mjr. Jana Żychonia i kierowanej przez niego do 1939 r. Ekspozytury nr 3 Sztabu Generalnego WP w Bydgoszczy były tematem ostatniego dnia międzynarodowej konferencji "Na tajnym froncie. Walka służb wywiadowczych podczas II wojny światowej".
Polska posiada ogromne złoża węgla kamiennego i brunatnego, które wystarczą na co najmniej 150 lat. Pełne ich wykorzystanie stoi jednak pod znakiem zapytania z uwagi na rosnące koszty i problemy związane z bezpieczeństwem wydobycia. Mimo to, możemy stać się prawdziwym Kuwejtem Europy, jeśli zamiast kopać zaczniemy węgiel zgazowywać pod ziemią.
W piątek o godz. 13.31 w Księżyc uderzyła rakieta skierowana przez amerykańską sondę LCROSS, a w kilka minut później sonda, która ją wysłała. Celem był krater w pobliżu południowego bieguna Srebrnego Globu. Całą operację NASA transmitowała na żywo na stronach internetowych oraz w swoim kanale satelitarnym.
Nowe rodzaj paliwa rakietowego to mieszanina zamrożonej wody i aluminiowego "nanoproszku" - informuje serwis "EurekAlert".
Naukowcy amerykańscy zrewidowali swoje prognozy dotycząc prawdopodobieństwa zderzenia się z Ziemią w 2036 roku asteroidy Apophis.
Ostatnio 15 milionów lat temu poziom dwutlenku węgla w atmosferze był tak samo wysoki jak obecnie - uważają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA).
Alarm! Tak jednym słowem można scharakteryzować atmosferę, jaka panowała na VI Międzynarodowym Forum "Nauka i technologie we współczesnym społeczeństwie", które obradowało w dawnej stolicy Japonii - Kioto.
Montreal Neurological Institute and Hospital (The Neuro) of McGill University informuje, że zróżnicowane rodzaje treningu i uczenia się prowadzą do formowania się różnych typów pamięci.
Tegoroczną laureatką literackiej Nagrody Nobla została niemiecka pisarka pochodząca z Rumunii Herta Mueller. W takich powieściach jak "Sercątko", "Głód i jedwab" czy "Niziny" opisuje ona los ludzi wykorzenionych, tych, których historia wygnała z ojczystych stron.