Polskie objawienie na międzynarodowym FameLabie.

Monika Koperska, doktorantka z Uniwersytetu Jagiellońskiego została wybrana przez publiczność FameLab International najlepszą popularyzatorką nauki na świecie. Jury konkursu przyznało jej „srebrne” miejsce w najbardziej prestiżowym konkursie na naukowego idola.

FameLab przypomina znane konkursy talentów. Jednak zamiast piosenkarzy, tancerzy czy ekwilibrystów w szranki stają fizycy, chemicy, biotechnolodzy i inni badacze z dziedziny nauk ścisłych. Uczeni biorący udział w konkursie mają tylko trzy minuty na to, aby w sposób zrozumiały i ciekawy opowiedzieć o zagadnieniach badawczych, którymi na co dzień się zajmują.

Młodej, krakowskiej badaczce wystarczyła ta chwila, by zachwycić widzów międzynarodowego finału konkursu. Spośród dziesiątki znakomitych naukowców z całego świata, to właśnie ją najbardziej pokochała publiczność, przyznając w głosowaniu miażdżącą większość głosów.

Monika Koperska: Ogromnie się cieszę z wyróżnienia jakie mnie tu spotkało ale jeszcze większą radość sprawiła mi sama możliwość wzięcia udziału w tym wspaniałym konkursie, który pokazuje ludziom jak fascynująca potrafi być nauka. Moja prezentacja dotyczyła papieru, który w epoce komputerów paradoksalnie może okazać się najlepszym, bo najtrwalszym nośnikiem informacji. Zapis cyfrowy ulega stopniowemu niszczeniu i już po kilku latach możemy nie odczytać danych z dysku CD, a po kilkunastu z dysku naszego komputera. Książka wydrukowana na dobrym papierze przetrwa 300-400 lat.

Zamiast więc myśleć tylko o pojemności nośnika, weźmy pod uwagę także jego trwałość, bo nawet największa baza danych na nic nam się nie przyda, jeśli nie będziemy mogli jej odczytać. Podziwiam wszystkich finalistów, których miałam okazję poznać ciągu ostatnich dni. To nie tylko niesamowici badacze, ale też wspaniali, młodzi ludzie, którzy z wielkim oddaniem realizują swoja naukową pasję dla dobra nas wszystkich. Z wynalazków nauki korzysta przecież cała ludzkość.

Prezentację Moniki Koperskiej można obejrzeć na stronie: http://www.youtube.com/watch?v=662eR16zF9k

Monice towarzyszyła trójka młodych naukowców z Polski, z którymi rywalizowała ona podczas polskiego finału FameLabu. Wykazując się wielkim sercem i sportową postawą zwyciężczyni krajowej edycji konkursu, przeznaczyła swoją wygraną na sfinansowanie ich wyjazdu na finał międzynarodowy.

Monika Koperska jest doktorantką na Wydziale Chemii UJ. Jej pasją jest chemia konserwatorska, czyli ten jej obszar, który dba o zachowanie najcenniejszych skarbów dziedzictwa kulturowego. Jest autorką publikacji naukowych oraz aktywnie działa w organizacjach zrzeszających chemików. W 2009 roku jako  absolwentka programu Erasmus Mundus "Advanced Spectroscopy in Chemistry" otrzymała podwójny dyplom magisterski Kraków-Lille. Aktualnie pełni funkcję prezesa Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego.


data ostatniej modyfikacji: 2012-06-18 14:12:46
Komentarze
 
Polityka Prywatności