Świat nauki (archiwalne artykuły)

Międzynarodowy zespół fizyków zaobserwował – po raz pierwszy z tak dużą dokładnością – drgania powierzchni ciężkiego jądra atomowego, ołowiu 208Pb.Pomiary wyjaśniają, jak wyglądają wspólne oscylacje neutronów w jądrach atomowych i ile neutronów na powierzchni jądra uczestniczy w wibracjach znanych jako rezonanse pigmejskie.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki, to uznawane za najbardziej prestiżowe wyróżnienie za wybitne osiągnięcia naukowe. Przyznawana jest ona od 1901 roku przez Fundację Noblowską.
Nie żyje profesor John Mainstone, który nadzorował najdłuższy trwający nieprzerwanie eksperyment na świecie: tak zwany eksperyment kropli smoły – informuje portal Phys.org. Eksperyment był nadzorowany przez zmarłego naukowca od ponad pół wieku.
Astronomowie prowadzący obserwacje za pomocą sieci radioteleskopów ALMA uzyskali szczegółowy obraz strumieni materii poruszających się od nowo narodzonej gwiazdy – poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
Niemieccy naukowcy zatrzymali światło na rekordowo długi czas, wynoszący jedną minutę – informuje New Scientist. Światło poruszające się z normalną szybkością w tym czasie pokonałoby osiemnaście milionów kilometrów.
W weekend w Stanach Zjednoczonych i Danii odbyła się światowa premiera trójwymiarowego filmu dokumentalnego „Hidden Universe 3D”, pokazującego wielkie teleskopy naziemne i trójwymiarowe struktury w kosmosie – poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
W eksperymentach związanych z fizyką wysokich energii, np. w CERN uczestniczą tysiące ekspertów z różnych części świata. Dlatego ważne jest ustalenie wspólnych priorytetów. W czwartek Rada CERN zatwierdzi nową europejską strategię dla fizyki cząstek.
Carl Hagen, jeden z fizyków, którzy przyczynili się do rozwoju teorii dotyczącej bozonu Higgsa, wezwał do zmiany nazwy cząstki – informuje portal BBC News. Nowa nazwa miałaby brać pod uwagę wkład innych naukowców w badania nad tą cząstką. "Zawsze uważałem, że ta nazwa nie jest właściwa" – powiedział profesor Hagen.
NASA przeprowadziła w laboratorium eksperyment symulujący warunki panujące w niskich warstwach atmosfery Tytana, największego księżyca Saturna. Wyniki wskazują, że warunki tam panujące są wystarczające do tworzenia cząstek organicznych zwanych tolinami.
Ziemska atmosfera zawiera niewielkie ilości ozonu. Pełni on jednak kluczową rolę dla organizmów żywych, a mianowicie chroni je przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego Słońca. Właśnie mija 50 lat od rozpoczęcia w Polsce pierwszych regularnych pomiarów zawartości ozonu w atmosferze, do dziś prowadzonych w Centralnym Obserwatorium Geofizycznym Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Belsku Dużym koło Grójca.
Wyniki badań potwierdzają, że cząstka zaobserwowana w CERN w lipcu zeszłego roku to bozon Higgsa.
Młodzi naukowcy w niekonwencjonalny, niepozbawiony humoru sposób starają się oswoić ludzi z fizyką. Poprzez portal http://www.fiztaszki.pl/ można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy związanych z fizyką.
Ruszył konkurs "Eksperyment Łańcuchowy" skierowany do uczniów i studentów. Jego ideą jest skonstruowanie urządzenia, które wykorzystując jak najwięcej zjawisk fizycznych, przetransportuje metalową kulkę z jednego swojego końca na drugi. Organizatorem jest Instytut Fizyki UJ.
Naukowcy odkryli zjawisko nadprzewodnictwa w ziarnach grafitu w temperaturze pokojowej. Dzięki temu odkryciu możliwe będzie stworzenie tanich nadprzewodników działających w tej temperaturze.
Tegoroczni nobliści w dziedzinie fizyki Serge Haroche i David J. Wineland odkryli niezależnie od siebie metodę pomiaru pojedynczych cząstek oraz kontrolowania ich bez zmiany ich kwantowej natury.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności