Świat nauki (archiwalne artykuły)

Fale grawitacyjne o amplitudzie mniejszej niż rozmiar protonu to jeden z nieuchwytnych fenomenów fizyki. Szansą na zaobserwowanie ich mają być detektory wykorzystujące zjawisko splątania. Metoda ta jest bardzo precyzyjna, więc być może jest szansa, że uda się je wreszcie zobaczyć.
W pewnych warunkach obiekty znacznie różniące się kształtem mogą dla obserwatora wyglądać tak samo. Okazuje się bowiem, że widma fal rozchodzących się w różnych układach po rozproszeniu mogą być bliźniaczo podobne. Wyniki badań nad rozpraszaniem promieniowania w przyszłości mogą znaleźć zastosowania w akustyce, przy projektowaniu sal koncertowych i tłumieniu hałasu, w elektronice i telekomunikacji, a nawet w technice wojskowej.
Naukowcy odkryli, że otwory wykonane w arkuszu grafenu przy pomocy mikroskopu elektronowego "zarastają" nowym grafenem.
Komora bezechowa oraz pogłosowa na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki - jedno z najciekawszych miejsc Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (reportaż autorstwa URSSTV)
CERN ogłosił odkrycie cząstki, wszystko wskazuje, że to bozon Higgsa. Nowa cząstka ma masę ok. 126 GeV. Zespół eksperymentu ATLAS uzyskał podobne wyniki.
Przez wielu uznawany za najbardziej obiecujący materiał przyszłości, grafen wciąż pozostaje substancją drogą i trudną do wyprodukowania. Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN oraz Institut de Recherche Interdisciplinaire w Lille opracowali tanią metodę wytwarzania wielowarstwowych pokryć grafenowych. Nowy sposób nie wymaga użycia specjalistycznej aparatury i może zostać zrealizowany w praktycznie każdym laboratorium.
W Chinach uczeni opracowali rozwiązanie z naprowadzającym wiązkę fotonów laserem, umożliwiającym teleportację fotonową na odległość aż 97 kilometrów. System skonstruowany na podobnej zasadzie, zastosowany do komunikacji satelitarnej może ułatwić powstanie stałego kwantowego łącza satelitarnego.
Aktywność Słońca może wpływać m.in. na pracę satelitów czy na proces dostarczania prądu, ale można już prognozować groźne rozbłyski słoneczne i uchronić przed ich działaniem instalacje techniczne.
Ponieważ co pewien czas spotykamy na swojej drodze burzę, warto przeczytać jak się podczas niej zachowywać. Otóż w czasie burzy nie wolno się kąpać, chodzić na spacery, stawać pod samotnie rosnącymi drzewami, ponieważ prąd wyładowania przepływający rdzeniem drzewa doprowadza do gwałtownego odparowania znajdującej się w nim wody i w efekcie bardzo groźnego wybuchu.
Wśród fizyków panuje zgodna opinia, że zjawiska związane z przepływem laminarnym zostały już dobrze poznane i szczegółowo opisane od strony teoretycznej. Zaobserwowano jednak, że krople substancji chemicznych, płynące w cieczy nośnej wewnątrz kanalików w niektórych układach mikrofluidycznych, nie zawsze zachowują się tak jak oczekiwano.
Za pomocą lasera można by wyzwolić i naprowadzić na cel błyskawicę - informuje magazyn "New Scientist". Pomysł wykorzystania potężnego lasera do wytworzenia ścieżki o niskiej oporności w atmosferze nabrał rozpędu w latach 90. XX wieku.
Naukowcy ze Szwecji sprawili, że fotony pojawiały się znikąd, czyli z próżni. Jak to możliwe? Taki efekt (zwany jako dynamiczny efekt Casimira) został przewidziany już ponad 40 lat temu, jednak dopiero teraz naprawdę go zaobserwowano. To, że w próżni niczego nie ma, jest tylko złudzeniem.
Wraz z początkiem października zostaną podane nazwiska pierwszych tegorocznych laureatów Nagrody Nobla - najpierw, 3 października, w dziedzinie fizjologii i medycyny.
Naukowcy z Zakładu Spektroskopii Atomowej Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod kierunkiem prof. Marka Polasika dokonali przełomowego odkrycia dotyczącego mechanizmu oddziaływania fotonu z elektronami atomu.
Trwa rejestracja uczestników IX Ogólnopolskiej Sesji Kół Naukowych Fizyków, która odbędzie się w Toruniu od 11 do 14 listopada. Jeszcze przez kilka dni można zgłaszać swój udział w konferencji.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności