Świat nauki (archiwalne artykuły)

Piotr Godlewski, licealista z Radomia zdobył Złoty Medal na zakończonej 20 lipca XL Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Meridzie w Meksyku. W ogólnej klasyfikacji zajął 6. miejsce.
Dr Andrzej Siemko i dr Mick Storr - pracownicy Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie zostali odznaczeni Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Dzięki ich pracy nauczyciele fizyki ze szkół średnich mogą zdobywać doświadczenie w największym ośrodku badań jądrowych na świecie.
1000 naukowców z całego świata badających kosmos przyjeżdża w lipcu na Uniwersytet Łódzki.
Zakończyły się prace projektowe przy Centrum Optyki Kwantowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (COK). Koszt całej inwestycji to około 25 mln złotych, z czego 22 miliony stanowić będzie dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego.
Zajęcia dotyczące promieniowania, rozbijania jąder atomowych, świecenia pierwiastków, bioinformatyki, krystalizacji białek czekają na uczestników Letniej Szkoły Fizyki. Rozpocznie się ona w poniedziałek, 22 czerwca a zakończy w piątek, 3 lipca.
Wielki Zderzacz Hadronów najpotężniejsza na świecie maszyna do eksperymentów fizycznych znowu rusza. W niedzielę rozpoczęły się testy przed ponownym włączeniem urządzenia. W poniedziałek podziemny akcelerator zwiedzał prezydent Lech Kaczyński.
Jest mieszaniną wody i mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej. Pod wpływem siły, zamienia się w twarde ciasto, delikatnie trzymana spływa między palcami. Próbuję przebić się pięścią do dna naczynia - niewykonalne. Delikatnie układam dłoń na powierzchni - ręka zapada się bez trudu, do samego dna.
"Czy będziemy kiedyś potrafili przechodzić przez ściany? Budować statki kosmiczne poruszające się szybciej od światła? Odczytywać myśli innych osób? Stać się niewidzialnymi? Przesuwać przedmioty siłą samych myśli?
Podczas jednego z eksperymentów w ośrodku naukowym GSI Helmholtzzentrum fuer Schwerionenforschung w niemieckim mieście Darmstadt wytworzono jądra nowego izotopu rtęci.
15 maja wejdzie na ekrany film pt. "Anioły i demony", którego fragmenty kręcone były w ośrodku badań jądrowych CERN pod Genewą. Fabuła dzieła koncentruje się wokół poszukiwań pojemnika z antymaterią, który został wykradziony z laboratoriów CERN i ukryty gdzieś w Watykanie.
90 lat temu odbyła się ekspedycja astronomów w celu obserwacji zaćmienia Słońca i eksperymentalnego sprawdzenia ogólnej teorii względności Einsteina. Astronomowie mierzyli przesunięcia gwiazd widocznych obok zaćmionego Słońca w stosunku do ich prawdziwej pozycji.
Ostatni z kompletu elektromagnesów, z których składa się tunel akceleratora cząstek LHC, został zainstalowany pod ziemią w ośrodku badawczym pod Genewą - poinformowało biuro prasowe Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN).
Nową, unikalną w skali kraju, dziedzinę badań nad interfejsami mózg-komputer (Brain Computer Interfaces BCI) rozwija dr Rafał Kuś z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (UW), stypendysta programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP).
Najważniejsze żeby nie przeszkadzać - tak o odkrywaniu fizyki przez najmłodszych mówi Andrzej Karbowski z Zakładu Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Przypominamy, że do 30 kwietnia w Instytucie Fizyki Politechniki Wrocławskiej prowadzony jest cykl wykładów pt. “Magnetic fields for science: Selected topics of condensed matter physics from experimentalist’s viewpoint” wygłosi dr hab. Marek Potemski z Grenoble High Magnetic Field Laboratory. Wykłady odbędą się w sali 320a bud. A1 w godz. 13.15-15.00. Wykłady zostaną wygłoszone w języku angielskim.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności