Świat nauki (archiwalne artykuły)

Pajęczyna utkana przez pająka pod wpływem halucynogenów, klatka, w której wywoływane będą pioruny, maszyna do przewidywania płci dziecka - to urządzenia, które powoli zapełniają wnętrza Centrum Nauki Kopernik. Montaż eksponatów trwać ma do 6 tygodni.
Domagamy się od kandydatów na prezydenta deklaracji, jaką politykę wobec nauki zamierzają prowadzić, czy w swoich programach przewidują inwestowanie w naukę i jakie działania na rzecz rozwoju nauki chcą inicjować - mówią przedstawiciele środowiska naukowego.
Emisyjny tomograf pozytonowy, zbudowany na bazie materiałów organicznych, to wynalazek dr hab. Pawła Moskala z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
W pracowniach Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (WF UW) naukowcy opracowali metody zapisu i odczytu informacji w pojedynczym atomie manganu. Przeprowadzony eksperyment może przyczynić się do budowy komputerów o ogromnych mocach obliczeniowych.
Stopnienie całego dryfującego lodu na świecie spowodowałoby podniesienie się poziomu mórz i oceanów na świecie od 4 do 6 centymetrów. W morzach i oceanach pojawia się coraz więcej gór lodowych i kry, a przyczyną jest ocieplenie klimatu - odkryli naukowcy.
Badania Profesora Ludwika Kostro z Uniwersytetu Gdańskiego dały podstawy do opracowania nowych metod pozyskiwania energii jądrowej. Dzięki reakcjom piezo-nuklearnym taka energia może powstawać w reaktorach jądrowych nowej generacji.
Zespół Stephena Bramwella z London Centre for Nanotechnology zajął się magnetycznymi monopolami, które występują tylko w specjalnych kryształach, znanych jako spinowy lód. Jak wykazali naukowcy, monopole mogą tworzyć "prąd magnetyczny" - podobny do elektrycznego.
Naukowcom ośrodka naukowego - Charkowski Instytut Fizyczno-Techniczny po raz pierwszy udało się stworzyć "fotograficzny portret" atomu - poinformował ukraiński kanał telewizyjny "Inter".
Wystartował jeden z czterech podprojektów wielkiego przeglądu nieba Sloan Digital Sky Survey SDSS-III. Podprojekt o akronimie BOSS ma na celu poszukiwania ciemnej energii.
Charles K. Kao, Willard S. Boyle i George E. Smith zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki za ujarzmienie światła na potrzeby nowych technologii. Kao odkrył, jak transmitować światło na długie dystanse poprzez włókna optyczne. Boyle i Smith po raz pierwszy opracowali sensor cyfrowy, pozwalający na stworzenie m.in. kamer i aparatów cyfrowych.
Listę naukowców, którzy mają największe szanse na otrzymanie tegorocznych Nagród Nobla, przedstawili analitycy z sekcji naukowej agencji Reutera. Wśród potencjalnych kandydatów do nagrody nie ma ani jednego Polaka, ale jest Amerykanin o polsko brzmiącym nazwisku.
Polacy prowadzą badania nad nowymi ogniwami słonecznymi trzeciej generacji, które będą pracowały wydajniej niż ogniwa dostępne obecnie. Badania te prowadzi wiele ośrodków na świecie, popiera je również Unia Europejska, bo wpisują się w politykę ochrony klimatu.
W dniach 10-12 września br. w Instytucie Fizyki Politechniki Wrocławskiej odbędzie się VI Międzynarodowa Konferencja “Physics Teaching in Engineering Education” organizowana przez Europejskie Towarzystwo Edukacji Inżynierów z Brukseli. Uroczysta inauguracja odbędzie się w sali wykładowej nr 322 (budynek A-1, Wyb. Wyspiańskiego 27) 10 września (czwartek) o godz. 9:00.
Ok. 600 osób przyjedzie do Krakowa na XL Zjazd Fizyków Polskich, który rozpocznie się 6 września.
Wraz z ostatnim tygodniem lipca ruszyła akcja edukacyjna ENERGIA NAUKI. Jej celem jest przybliżenie uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Zajęcia przeprowadzane w ramach akcji mają charakter pokazów, efektownych eksperymentów i doświadczeń realizowanych przez studentów. ENERGIA NAUKI jest akcją programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Wyłącznym Patronem akcji jest spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności