Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Poszli studenci na egzamin.
Profesor:
- Mam dwa pytania: Jak ja się nazywam i z czego jest ten egzamin?
A studenci spojrzeli po sobie:
- Cholera! A mówili, że z niego jest taki luzak!!!

.            

Adwokatura studencka

Gazeta Prawna Na Wasze problemy prawne
odpowiada Karol Lasocki,
prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke

Pracuje na umowę zlecenia a pracodawca nie opłaca składek

Witam, mam taki problem. Skończyłam pierwszy rok studiów na Politechnice Śląskiej, od 10 miesięcy pracuje na umowę zlecenie. Pracodawca nie opłaca mi żadnych składek, nawet składki zdrowotnej. Kto w takim razie mi ją płaci? W szkole nie płaciłam żadnego ubezpieczenia.
Nick: beazac

Student, który nie ukończył 26 roku życia, zatrudniony na umowę zlecenia, nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu ani chorobowemu. Ubezpieczeniu wypadkowemu student nie podlega jeżeli wykonuje pracę poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy (art. 6 ust.1 pkt 4 w związku z art. 6 ust. 4, art. 12 ust. 3 i art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). W praktyce więc zatrudniający na umowę zlecenia nie płaci za studenta żadnych składek ubezpieczenia społecznego i jest to jednym z argumentów dla pracodawcy przemawiającym za tym, aby studenta zatrudnić.

Pracodawca nie odprowadza też za studenta do 26 roku życia zatrudnionego na umowę zlecenia składek na ubezpieczenie zdrowotne. Każda osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego po zgłoszeniu do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) uzyskuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego (rodzic) ma obowiązek zgłosić do NFZ członków rodziny (dzieci), którzy uzyskują po zgłoszeniu prawo do świadczeń opieki zdrowotnej (art. 67 ust. 2, 3 i 5 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).
Do 26 roku życia studenci są więc objęci ubezpieczeniem zdrowotnym rodziców (o ile rodzic jest ubezpieczony i zgłosi dzieci do NFZ). Jeśli student nie ma jest ubezpieczony jako członek rodziny ubezpieczonego powinien poinformować o tym szkołę wyższą, która zgłosi go do NFZ i będzie opłacać za niego składki. Po ukończeniu 26 roku życia student powinien poinformować uczelnię o chęci skorzystania z ubezpieczenia przez uczelnię jeśli nie posiada ubezpieczenia z innego tytułu (np. jako pracownik). Należy też pamiętać, że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę średnią lub wyższą, wygasa po upływie 4 miesięcy od zakończenia nauki lub skreślenia z listy uczniów lub studentów (15-07-2005).

Na pytanie odpowiedział Karol Lasocki, prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke.

>>>powrót

Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Autor odpowiedzi ani Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych informacji. Podane informacje powinny być indywidualnie analizowane w zależności od konkretnego przypadku.