W numerze m.in.
Nauka języków
Zdrowie
Finanse
Praca i kariera
Bądź aktywny
Humor dnia
Dzwoni jegomość do akademika: |
Adwokatura studencka
Na Wasze problemy prawne odpowiada Karol Lasocki, prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke Zaszłam w ciążę bo obiecał, że kocha a teraz mnie porzucił Jestem studentką i zaszłam w ciążę z kimś kto obiecał, że kocha i będzie kochał, a teraz mnie porzucił. Oczywiście mój stan cywilny jest panieński. Jestem zrozpaczona i zawiedziona. Mam do siebie straszny żal, że nie poznałam się na nim wcześniej. Nie chcę już z nim mieć nic wspólnego, nie mogłabym być z nim. Mam pytania: czy dziecko będzie nosić moje nazwisko, czy mam prawo do alimentów? Czy taki człowiek ma prawo do ojcostwa? Jeśli ojciec dobrowolnie chce uznać dziecko, potrzebna będzie do tego Pani zgoda (aż do ukończenia przez dziecko 18 lat). Jeśli nie nastąpi skuteczne uznanie dziecka do akt urodzenia dziecka wpisuje się nazwisko matki. Jeżeli matka wniesie po urodzeniu dziecka pozew o ustalenie ojcostwa, to sąd w wyroku ustalającym ojcostwo może nadać dziecku nazwisko ojca tylko na wniosek matki lub na wniosek dziecka (a w jego imieniu występuje matka). Nie są więc uzasadnione obawy, że dziecko będzie nosić nazwisko ojca bez zgody matki.
Dziecko ma oczywiście prawo do alimentów. Jeżeli ojcostwo mężczyzny nie będącego mężem matki zostało uwiarygodnione (a niekoniecznie udowodnione), matka może żądać, ażeby mężczyzna ten jeszcze przed urodzeniem się dziecka wyłożył odpowiednią sumę pieniężną na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. Termin i sposób zapłaty tej sumy określa sąd. Uwiarygodnienie ojcostwa może zostać przeprowadzone np. przez zeznania świadków, którzy potwierdzą, że matka i domniemany ojciec utrzymywali ze sobą bliskie kontakty (lub poprzez inne dowody).
Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć także biologiczny ojciec dziecka aż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Ojcu będzie przysługiwać wówczas także władza rodzicielska, ale ze względu np. na to, że rodzice nie mieszkają razem sąd może powierzyć władzę rodzicielską tylko jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego z rodziców do określonych obowiązków i uprawnień. (12-07-2005)
Na pytanie odpowiedział Karol Lasocki, prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke.
Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady
prawnej. Autor odpowiedzi ani Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za
wykorzystanie zamieszczonych informacji. Podane informacje powinny być
indywidualnie analizowane w zależności od konkretnego przypadku.
|
||