Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Po roku studiów przyjeżdża do domu studentka i od progu woła: - Mamo, mam chłopaka!
- Świetnie córeczko, a gdzie studiuje?
- Ależ mamo, on ma dopiero dwa miesiące!

Zgodnie z zapowiedziami rządu do roku 2012 ma powstać 600 km autostrad i dróg szybkiego ruchu.
Rozważmy więc 1 km autostrady. Tak na prawdę to są 2 km, bo autostrada jest dwujezdniowa. Każda z jezdni ma (z założenia) 2 pasy ruchu + pas awaryjny, co w rzeczywistości daje juz 6 kilometrów. Czyli te 900 kilometrów to tak naprawdę 100 km.
W najbliższych tygodniach Rząd postanowi, gdzie ulokować ten odcinek.

.            

Adwokatura studencka

Gazeta Prawna Na Wasze problemy prawne
odpowiada Karol Lasocki,
prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke

Mam zmarła, uczę się i chcę od ojca alimenty

Pytanie:
Uczę się i chciałabym zasądzić od ojca alimenty. Nie mieszkam z Nim. Mam 19 lat. Mama zmarła rok temu.
Uczelnia: Szkoła dzienna

Może Pani ubiegać się o przyznanie alimentów i w Pani interesie jest oczywiście zrobienie tego jak najszybciej.

Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. (Art. 133. § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Alimenty przysługują tak długo jak długo dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, więc w szczególności w sytuacji, gdy dziecko nadal się uczy.

Pozew o alimenty zwolniony jest z kosztów sądowych, wnosi się go do sądu właściwego dla Pani miejsca zamieszkania albo dla miejsca zamieszkania Pani ojca (jest to tzw. właściwość miejscowa przemienna). Przed wniesieniem pozwu warto zwrócić się do ojca z pismem zawierającym opis Pani sytuacji finansowej, oświadczenie że nie jest Pani w stanie utrzymać się samodzielnie i z oficjalnym wezwaniem do dobrowolnego wypłacania alimentów w określonej wysokości pod rygorem wystąpienia na drogę sądową (należy zrobić to w prostych, jasnych słowach, pismo należy wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). W pozwie przeciwko Pani ojcu, skierowanym do sadu, należy udowodnić, że alimenty w określonej wysokości są niezbędne, aby mogła Pani się utrzymać (trzeba przedstawić wyliczenie pełnych kosztów utrzymania).

Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Wysokość należnych miesięcznych alimentów można spróbować obliczyć odejmując od niezbędnych kosztów miesięcznego utrzymania wszelkie uzyskiwane przez Panią dochody. Pod uwagę należy oczywiście brać również sytuację finansową ojca. Pozew (w dwóch egzemplarzach) złożyć można w biurze podawczym w sądzie lub wysłać go do sądu listem poleconym. Przy formułowaniu pozwu i w toku sprawy nieodzowne może stać się skorzystanie z pomocy radcy prawnego lub adwokata (sąd ukształtuje wysokość alimentów na długi okres czasu, wiec należy rozważyć skorzystanie z fachowej pomocy).

Więcej informacji o obowiązku alimentacyjnym, a także wzór pozwu o alimenty można uzyskać na stronach organizacji pozarządowych zajmujących się prawami kobiet, np. na stronie http://free.ngo.pl/samodzielne-matki/alimenty-FAQ.html. Warto również zapoznać się z opracowaniem dotyczącym obowiązku alimentacyjnego dostępnym na stronach internetowych Rzecznika Praw Obywatelskich http://www.brpo.gov.pl/index.php?poz=220&id=48. (31-09-2005)

Na pytanie odpowiedział Karol Lasocki, prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke.

>>>powrót

Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Autor odpowiedzi ani Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych informacji. Podane informacje powinny być indywidualnie analizowane w zależności od konkretnego przypadku.