Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Przychodzi baba do lekarza, ten ją zbadał i mówi:
- Ma pani raka!
- O Boże! To co mam robić? Co mi pan zaleca?
- Niech pani robi okłady z błota!
- A to pomoże?
- Nie, ale może przyzwyczai się pani do ziemi...
.            

Adwokatura studencka

Gazeta Prawna Na Wasze problemy prawne
odpowiada Karol Lasocki,
prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke

Alimenty dla studenta

Jestem studentem (dziennym) trzeciego roku na SGGW, nie mieszkam z rodzicami, choć pochodzę z Warszawy. Mój ojciec nie ma najwyraźniej ochoty mnie utrzymywać. Nie mówię "moi rodzice" ponieważ, niestety, moja matka ma niewiele do powiedzenia w domu. Co na ten temat mówi prawo? Może, skoro nie wybrałem życia z rodzicami pod jednym dachem, nie muszą mnie wcale utrzymywać? Nie wiem czy podawanie ojca do sądu coś da. Zresztą co to za syn co podaje własnego ojca do sądu?

Ten problem z punktu widzenia prawa jest prosty. Ukończyłeś 18 lat, jesteś już osobą dorosłą. Gdybyś nadal mieszkał z rodzicami, sytuacja byłaby łatwiejsza z punktu widzenia prawa.
W przypadku mieszkania razem z rodzicami aż do ukończenia studiów rodzice mają obowiązek utrzymywania Cię. Wyjątkiem jest sytuacja gdy posiadasz stałą pracę, a co za tym idzie stały dochód. Wyprowadzając się z domu wyraziłeś decyzję o usamodzielnieniu się i chęć życia na własny rachunek. Na rodzicach nie ciąży już obowiązek utrzymywania Cię. Wszystko teraz zależy od ich dobrej woli.
Co prawda przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewidują ogólny obowiązek alimentacji w stosunku do członków rodziny, którzy znajdują się w biedzie lub niedostatku - i na tej podstawie można byłoby występować do sądu o wywiązanie się przez rodziców z obowiązku alimentacji - ale sam przecież tego nie chcesz. Podejrzewam, że w opisywanym przypadku tłem kłopotów jest upór i nieracjonalne ambicje obu stron. Jak uczy doświadczenie, jedna ze stron musi pójść na ustępstwa i rozpocząć negocjacje, a potem rozwiązanie problemu (bezkonfliktowe) staje się dziecinnie proste.

Na pytanie odpowiedzieli eksperci z Gazety Prawnej.

>>>powrót

Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Autor odpowiedzi ani Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych informacji. Podane informacje powinny być indywidualnie analizowane w zależności od konkretnego przypadku.