Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Przychodzi baba do lekarza, a lekarz biega dookoła biurka.
Po godzinie...
- Co pan doktor robi?
- Ja jestem lekarz okręgowy!
.            

Adwokatura studencka

Gazeta Prawna Na Wasze problemy prawne
odpowiada Karol Lasocki,
prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke

Stypendium do reklamacji

Po pierwszym roku otrzymywałam stypendium naukowe. Jedynym warunkiem, jaki należało spełnić, aby je otrzymać, było zaniesienie indeksu do dziekanatu po zaliczeniu letniej sesji.
W tym roku było inaczej. Indeks należało zanieść do dziekanatu pomocy materialnej. Kilka osób na wydziale (w tym ja), pewni, że jest jak w zeszłym roku, zdało indeksy do dziekanatu. W listopadzie, kiedy poszliśmy zanieść numery kont bankowych, na które miały być przelane pieniądze, dowiedzieliśmy się, że stypendia nie zostały nam przyznane. Napisaliśmy po 2 odwołania do rektora, który parę dni temu zdecydował o przyznaniu nam stypendium, ale od stycznia. Strata 3-miesięcznego stypendium jest dla nas ogromna. Utrzymujemy się sami. Uzasadnieniem było, iż środki zostały już rozdzielone i nie możemy dostać całej kwoty. Czy możemy odzyskać te pieniądze? Czy przyznawanie stypendiów jest dla studentów niepodważalnym prawem, a dla uczelni obowiązkiem?

Niestety w Twojej sprawie niewiele można poradzić. Uczelnie faktycznie są zobowiązane do udzielania pomocy studentom polegającej m.in. na przyznawaniu stypendiów. Stypendium jest dwojakiego rodzaju, socjalne i naukowe. Jeśli chodzi o pierwszy rodzaj stypendium, to sprawa jest prosta, ponieważ obowiązują tu jasne zasady, określone przez ministra edukacji w rozporządzeniu. Przyznanie takiego stypendium uzależnione jest od sytuacji materialnej studenta.
W tym wypadku uczelnia jest jedynie pośrednikiem, przekazującym pieniądze.
W typie stypendium naukowego uczelnia ma większe pole do manewru. Nie ma obowiązku przyznać takiego stypendium. Poza tym rektor sam ustala jego wysokość i warunki na jakich zostaje ono przyznane. Te warunki muszą być jedynie zgodne ze statutem uczelni i aktami wyższego rzędu.
W opisanej przez Ciebie sytuacji możesz się już odwołać od tej decyzji jedynie w trybie administracyjno-sądowym, tzn. złożyć skargę do NSA. Ale czy warto o to kruszyć kopie?

Na pytanie odpowiedzieli eksperci z Gazety Prawnej.

>>>powrót

Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Autor odpowiedzi ani Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych informacji. Podane informacje powinny być indywidualnie analizowane w zależności od konkretnego przypadku.