Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
- Jaka jest najczęstsza wada postawy u żonatych mężczyzn?
- Dupa na boku.
.            

Adwokatura studencka

Gazeta Prawna Na Wasze problemy prawne
odpowiada Karol Lasocki,
prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke

Mieszkanie po mamie

Po śmierci mojej mamy zostałam członkiem spółdzielni. Mam mieszkanie lokatorskie. Otrzymałam umowę do podpisania, która ma ustanowić moje prawo do tego mieszkania. W treści umowy było napisane: "Mieszkanie nie może przejść na spadkobierców". Urzędniczka wyjaśniła, że oczywiście po mojej śmierci to mieszkanie przejdzie na moje dzieci lub brata albo ojca. Ale nigdzie nie było to napisane. Bardzo bym prosiła o informacje, czy mogę wnieść jakieś zmiany do tej umowy, tzn. żeby wszystko dokładnie zostało określone na piśmie.

Proszę się niczego nie obawiać. Spółdzielcze mieszkanie lokatorskie w rzeczywistości jest własnością spółdzielni, dlatego nie może ono formalnie przejść na Twoich spadkobierców, a dokładnie stać się ich własnością. Jednak w momencie gdy zostałaś członkiem spółdzielni i uzyskałaś przydział mieszkania lokatorskiego, masz prawo zajmować je tak długo, jak długo będziesz członkiem spółdzielni. Mało tego, jeśli będziesz miała pieniądze, możesz je w każdej chwili wykupić: albo jako mieszkanie spółdzielcze własnościowe, albo stanowiące pełną własność. W obu tych przypadkach, po wykupieniu, będziesz mogła nim w pełni dysponować (sprzedać, podarować, zapisać w testamencie). Gdybyś jednak aż do końca swojego życia zajmowała ten lokal na zasadzie spółdzielczej umowy najmu, to zgodnie z prawem spółdzielczym prawo do dalszego zajmowania tego lokalu miałaby osoba (osoby), które w tym mieszkaniu wraz z Tobą zamieszkiwałyby. Wówczas miałyby one prawo zostać członkami tej spółdzielni i żądać od niej zawarcia spółdzielczej umowy najmu, dokładnie na takich samych zasadach, na jakich Tobie przyznano to prawo po śmierci matki.

Na pytanie odpowiedzieli eksperci z Gazety Prawnej.

>>>powrót

Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Autor odpowiedzi ani Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych informacji. Podane informacje powinny być indywidualnie analizowane w zależności od konkretnego przypadku.