Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Wraca pijany Zenek z kumplem Frankiem z imprezy. Wpadają na chwilę do domu Zenka. Pijanek Zenek korzystając z okazji oprowadza kumpla po mieszkaniu.
- Paaatrz Fraaaniu. To jest moooja kuuchnia, a to łazienka.- mówi bełkocząc Zenek.
Franek również bełkocząc odpowiada: - Zenuś - ładną maaasz kuchnie i łaazienkee...
Dalej Zenek oprowadza: - To jest pierwszy pokój, o tutaj śpi moooja córka,a tu mój syyynek.
Franek: - Zenuś ładną masz córeczkę i synkaaaa...
Dalej Zenek oprowadza: - A to jest sypialnia, łóżkoo, moja żona, a ten obok too jaaa....
.            

Adwokatura studencka

Gazeta Prawna Na Wasze problemy prawne
odpowiada Karol Lasocki,
prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke

Ulga na czesne za powtarzany rok

Czy opłaty za powtarzanie roku można odliczać od podatku?

Tak. W ramach ulgi na kształcenie w szkole wyższej można odliczać wszelkie wydatki ponoszone na naukę, a więc zarówno czesne, jak i opłaty za powtórzone egzaminy, wpisowe na studia itp. Ulga ta jest ulgą rozliczaną w skali każdego roku podatkowego odrębnie. Oznacza to, że do odliczenia za dany rok podatkowy uprawnia poniesienie wydatków w tym roku. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fi zycznych (art. 27a) mówią wyłącznie o "wydatkach poniesionych na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym lub przepisów o wyższych szkołach zawodowych". Opłaty ponoszone w związku z powtarzaniem roku niewątpliwie spełniają ten warunek. Warto w tym miejscu przypomnieć, że prawo do odliczeń z tego tylułu przysługuje albo studentowi, gdy sam on zarobił w 2002 r. więcej niż 2727 zł lub rodzicom (podatnikowi, na którego utrzymaniu pozostaje osoba kształcąca się), ile osoba kształcąca się nie ukończyła 25 roku życia i nie uzyskuje dochodów, z wyjątkiem dochodów zwolnionych od podatku dochodowego oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku, a podatnikowi kształcącemu się w szkole wyższej - o ile nie ukończył 35 roku życia.

Na pytanie odpowiedzieli eksperci z Gazety Prawnej.

>>>powrót

Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Autor odpowiedzi ani Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych informacji. Podane informacje powinny być indywidualnie analizowane w zależności od konkretnego przypadku.