Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Obok uczestników wiecu wyborczego SdRP przechodzi Olszewski z Krzaklewskim. W pewnej chwili Krzaklewski podnosi rękę i woła:
- Gorące pozdrowienia! Gorące pozdrowienia!
- Dziękujemy - odpowiada tłum.
Po chwili Olszewski pyta:
- Marian, od kiedy ty ich tak polubiłeś?
- Jasiek, przecież nie będę krzyczał: "A żebyście się wszyscy w piekle smażyli!".

.            

Adwokatura studencka

Gazeta Prawna Na Wasze problemy prawne
odpowiada Karol Lasocki,
prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke

Stypendium i zaświadczenie z urzędu skarbowego

Chciałabym dowiedzieć się, na jakiej podstawie zakłada się, że student jest utrzymywany przez rodziców? Czy świadczy o tym zameldowanie? Jeśli tak, to w sytuacji innego miejsca zamieszkania (oczywiście potwierdzo-nego urzędowo) komisję stypendialną będą interesowały tylko dochody stu-denta. „Zapominamy” wówczas o rodzi-cach i średnia na członka rodziny (tutaj student sam stanowi odrębną komórkę społeczną) jest obliczana tylko na pod-stawie jego dochodów. Mam rację?

W kwestii stypendiów ich przy-znania i wysokości, decydu-ją jedynie kryteria wysokości średniej (stypendium za wyniki w nauce) lub wysokość dochodów na jednego członka rodziny (stypendium socjalne). W tym drugim przypadku jedynym dokumentem branym przez uczelnię pod uwagę jest pismo z urzędu skarbowego potwierdzające dochody i ich wysokość. Miejsce zameldowania nie ma żadne-go znaczenia. Istnieje bowiem ustawo-we domniemanie (kodeks rodzinny), że osoba studiująca pozostaje na utrzyma-niu rodziców do ukończenia 25 lat. Jeśli zaś ma własne dochody, to tym samym nie ma podstaw do udzielenia stypen-dium socjalnego.

Na pytanie odpowiedzieli eksperci z Gazety Prawnej.

>>>powrót

Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Autor odpowiedzi ani Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych informacji. Podane informacje powinny być indywidualnie analizowane w zależności od konkretnego przypadku.