Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Pewien pan zapragnął kupić swojej ukochanej urodzinowy prezent, a że byli ze sobą dopiero od niedawna, po dokładnym zastanowieniu, postanowił kupić jej parę rękawiczek - romantyczne i nie za osobiste.
W towarzystwie młodszej siostry swojej ukochanej, poszedł do domu towarowego i kupił rzeczone rękawiczki. Siostra natomiast, w tym samym czasie, kupiła sobie parę majteczek.
Podczas pakowania ekspedientka zamieniła te dwa zakupy tak, że siostra dostała rękawiczki, a ukochana majtki. Bez sprawdzania, co jest gdzie, wysłał prezent do swojej sympatii dołączając następujący list:
Kochanie,
Ten prezent wybrałem dla ciebie właśnie taki, ponieważ zauważyłem, że nie nosisz żadnych, kiedy wychodzimy wieczorem. Gdybym miał kupić dla twojej siostry, to wybrałbym długie z guziczkami, ale ona już nosi takie krótkie i łatwe do zdejmowania. Te są w delikatnym odcieniu, jednak ekspedientka, która mi je sprzedała, pokazała mi swoją parę, którą nosi już trzy tygodnie i wcale nie były poplamione czy zabrudzone. Przymierzyłem na niej te dla ciebie i wyglądała naprawdę elegancko. Chciałbym jako pierwszy je na ciebie włożyć, tak by żadne inne ręce nie dotykały ich przed tym, jak się z tobą zobaczę. Kiedy je będziesz zdejmować nie zapomnij je trochę nadmuchać przed odłożeniem, albowiem całkiem naturalnie będą po noszeniu trochę wilgotne. I pomyśl tylko jak często będę je całować w tym roku. Mam nadzieję, że będziesz je miała na sobie w piątkowy wieczór.
Z całą moją miłością, Twój ukochany.
.            

Adwokatura studencka

Gazeta Prawna Na Wasze problemy prawne
odpowiada Karol Lasocki,
prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke

Ulga dotyczy tylko odpłatnych studiów

Czy moi rodzice mają prawo sobie cokolwiek odliczyć od podatku, jeśli studiuję bezpłatnie na uczelni poza miejscem zamieszkania. Nie pracuję, mieszkam w akademiku i dojeżdżam na uczelnię.

Niestety, w takiej sytuacji rodzice nie mogą dokonywać odliczeń od podatku dochodowego, w ramach ulgi na kształcenie w szkole wyższej, gdyż dotyczy ona tylko odpłatnego pobierania nauki w takiej szkole. Zgodnie bowiem z postanowieniami art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fi zycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), odliczeniu podlegają wydatki na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym lub przepisów o wyższych szkołach zawodowych. Jak pan zaznaczył, pana studia są bezpłatne, z tego powodu pana rodzice nie będą mogli korzystać z tej ulgi podatkowej.
Z kolei ulga na dojazdy dzieci do szkół nie dotyczy w ogóle szkół wyższych. Chodzi bowiem o dojazdy dzieci własnych i przysposobionych do szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, w tym z działami integracyjnymi, szkół specjalnych, sportowych oraz mistrzostwa sportowego i szkół artystycznych, położonych poza miejscowością stałego lub czasowego zamieszkania dzieci (art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. a) powołanej wyżej ustawy). Dlatego też pana rodzice nie będą mogli dokonywać odliczeń od podatku także w ramach tej ulgi.

Na pytanie odpowiadała Monika Burzyńska



Na pytanie odpowiedzieli eksperci z Gazety Prawnej.

>>>powrót

Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Autor odpowiedzi ani Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych informacji. Podane informacje powinny być indywidualnie analizowane w zależności od konkretnego przypadku.