Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Ogłoszenie:
"Duża firma informatyczna oferuje pracę dla
doświadczonych hackerów. CV oraz
List Motywacyjny prosimy umieszczać na
stronie www.microsoft.com".

.            

Adwokatura studencka

Gazeta Prawna Na Wasze problemy prawne
odpowiada Karol Lasocki,
prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke

Studia a zameldowanie.

Czy studenci mają obowiązek meldunkowy?

Tak, obowiązek taki istnieje. Przewiduje go ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tj. Dz. U. z 2001 r., nr 87, poz. 960 ze zm.). Można się zameldować na pobyt stały (jeśli zamieszkuje się w danej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego pobytu) albo na pobyt czasowy, w przypadku zamieszkiwania w danym miejscu bez chęci zmiany miejsca stałego pobytu w innej miejscowości.
Przepisy te dotyczą wszystkich Polaków przebywających na stałe w kraju, w tym również studentów, którzy uczą się poza swoim domem rodzinnym. Jeśli np. student wynajmuje mieszkanie, to powinien się zameldować na pobyt stały (jeśli przebywa pod danym adresem dłużej niż trzy dni), albo na pobyt czasowy. Także osoby zamieszkujące np. w akademikach mogą się zameldować na pobyt czasowy lub stały. Na pobyt czasowy powinny się, co do zasady, meldować osoby na nie dłużej niż dwa miesiące, ale wyjątkiem są właśnie studenci. Zameldowanie na pobyt czasowy trwający ponad dwa miesiące musi być uzasadnione np. nauką w szkole wyższej, z czego udowodnieniem studenci nie powinni więc mieć większego problemu. Formalności meldunkowych żacy mogą dopełnić w urzędach gmin - wystarczy do tego dowód osobisty i - w przypadku mężczyzn - książeczka wojskowa.
Warto pamiętać, że dane o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy trwający ponad dwa miesiące umieszcza się w dowodach osobistych - studenci mający nowe dokumenty muszą je więc wymienić przy okazji przemeldowania.

Na pytanie odpowiadał Michał Kosiarski



Na pytanie odpowiedzieli eksperci z Gazety Prawnej.

>>>powrót

Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Autor odpowiedzi ani Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych informacji. Podane informacje powinny być indywidualnie analizowane w zależności od konkretnego przypadku.