Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Żona strofuje męża:
- Czy naprawdę musiałeś znowu wypić cala butelkę wódki?
- Kochanie, tym razem zostałem zmuszony...
- Przez kogo?
- Przez przypadek. Zgubiłem nakrętkę od butelki.

.            

Adwokatura studencka

Gazeta Prawna Na Wasze problemy prawne
odpowiada Karol Lasocki,
prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke

Praca w Anglii

Praca na wysokościach jest niebezpieczna ale dobrze płatna

Jestem studentem studiów wieczorowych, jednocześnie zarejestrowałem się jako bezrobotny, bez prawa do zasiłku. Gdybym chciał podjąć legalną pracę sezonową (dwumiesięczną) w Wielkiej Brytanii, to czy muszę płacić tam podatki i ubezpieczenie socjalne? Czy po powrocie będę musiał zapłacić podatek także w Polsce? Co mogę odliczyć od dochodów tam uzyskanych? Jakie dokumenty muszę zabrać po zakończeniu pracy? Czy podjęcie pracy za granicą muszę zgłosić w biurze pracy? (Łukasz, Politechnika Koszalińska)

§Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że podejmując legalną pracę traci się prawo do zasiłku dla bezrobotnych. W tym konkretnym przypadku problem taki nie powstaje, ponieważ student do takiego zasiłku prawa nie nabył. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by student studiów wieczorowych podjął legalną pracę w Wielkiej Brytanii.
Jeśli chodzi o kwestie podatkowe, to należy odwołać się w tym miejscu do przepisów aktualnej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wynika z art. 3 ust. 1 tej ustawy osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Oznacza to więc, że osoba fizyczna, która ma miejsce zamieszkania w Polsce, nawet jeśli wykonuje prace za granicą, to i tak opodatkowuje swój dochód w kraju miejsca zamieszkania. Zasadę tę stosuje się jednak z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Chodzi o to, by podatek od tego samego dochodu nie był płacony dwa razy (np. w kraju miejsca zamieszkania i w kraju, gdzie wykonywana jest praca np. sezonowa). Z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Wielką Brytanią (Dz.U. z 1978 r, nr 7, poz. 20) wynika, że wynagrodzenia za pracę i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga z pracy najemnej, mogą być opodatkowane tylko w Polsce, chyba że praca wykonywana jest w Wielkiej Brytanii. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być tam opodatkowane. Może ale nie musi, podatnik bowiem może rozliczyć się również w Polsce. Natomiast bez względu na tę zasadę, wynagrodzenia, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga z pracy najemnej wykonywanej na terenie Wielkiej Brytanii, mogą być opodatkowane tylko w Polsce, jeżeli:
- odbiorca przebywa w Wielkiej Brytanii łącznie nie dłużej niż 183 dni podczas danego roku podatkowego i
- wynagrodzenia są wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma w Wielkiej Brytanii miejsca zamieszkania lub siedziby, i
- wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w Wielkiej Brytanii.
W praktyce podatek od dochodów jest więc pobierany w Wielkiej Brytanii, natomiast podatnik mający miejsce zamieszkania w Polsce, tutaj dokonuje ostatecznego rozliczenia rocznego z podatku. Jeżeli się okaże, że podatek został pobrany w Wielkiej Brytanii w kwocie wyższej niż wynika to z zastosowania obowiązującej w Polsce skali podatkowej, wówczas należy się zwrot podatku z Wielkiej Brytanii.
Warto również przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii zadzwonić pod numer bezpłatnej infolinii: 0800133229, gdzie udzielane są informacje dotyczące zasad pobytu w Wielkiej Brytanii.

Na pytanie odpowiedzieli eksperci z Gazety Prawnej.

>>>powrót

Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Autor odpowiedzi ani Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych informacji. Podane informacje powinny być indywidualnie analizowane w zależności od konkretnego przypadku.