Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Idzie blondynka do stowarzyszenia w poszukiwaniu pracy. Szef pracy dał jej pracę malowania pasów na drodze. Blondynka pierwszego dnia pomalowała 10 km drogi, w drugi 5 km, a w trzeci tylko 1 km. Podchodzi do niej szef i mówi:
-Dlaczego zmalałą tak szybko wydajność twojej pracy?
Blondynka odpowiada:
-Bo mam coraz dalej do wiaderka z farbą!
.            

Super komputer

Procesory Intel Itanium 2 posłużą do zaprojektowaniai zbudowania największego superkomputera w Stanach Zjednoczonych w zaledwie 5 miesięcy.

SANTA CLARA i LIVERMORE, Kalifornia, 17 listopada 2003 – Intel, California Digital, Uniwersytet Kalifornijski i Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) ogłosiły, że rozpoczęły budowę jednego z najwydajniejszych superkomputerów na świecie. Superkomputer o nazwie roboczej Thunder będzie wyposażony w niemal 4000 procesorów Intel® Itanium® 2. Uruchomienie systemu nastąpi w styczniu.
„Dzięki najwyższej wydajności w zakresie operacji zmiennoprzecinkowych, zapewnionej przez procesory Itanium 2 w systemach najwyższej klasy wykorzystujących otwarte standardy, możliwe jest zaprojektowanie i uruchomienie tego superkomputera w ciągu zaledwie 5 miesięcy” - powiedział Richard Dracott, dyrektor generalny ds. marketingu i planowania w Intel Enterprise Platforms Group. „Wdrażanie poprzednich systemów o porównywalnych możliwościach często zajmowało całe lata”. Dzięki wydajności ponad 20 teraFLOP-ów (1 teraFLOP = bilion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę), Thunder będzie doskonałym narzędziem wspierającym badania prowadzone przez LLNL w zakresie bezpieczeństwa publicznego, w dziedzinie mechaniki strukturalnej, elektromagnetyki, nauk atmosferycznych i oceanicznych, sejsmologii czy biologii.
„Thunder będzie odgrywał kluczową rolę w misji laboratorium polegającej na wykorzystaniu najnowszych odkryć naukowych i technologicznych w różnych dziedzinach,” powiedział Hal Graboske, zastępca dyrektora ds. nauki i technologii. „Procesory Intel Itanium 2 wychodzą naprzeciw oczekiwaniom stawianym przez najnowsze programy naukowe i rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa publicznego, uwzględniając dalekosiężne plany związane z tworzeniem systemów o wydajności na poziomie petaFLOP-a.”
„Najwydajniejsze rozwiązania komputerowe HPC zawsze były kluczowe dla naszych prac w ramach Stockpile Stewardship Program,” powiedział Bruce Goodwin, szef Dyrekcji Obrony i Technologii Nuklearnych LLNL. „Laboratorium oczekuje z niecierpliwością na Thundera. Oprogramowanie dla klastra powstało dzięki inwestycjom w ramach programu Advanced Simulation and Computing (ASCI). Nauka, jaką wyniesiemy z użytkowania tego systemu zostanie wykorzystana do dalszych prac nad projektowaniem tańszych rozwiązań z pomocą ASCI.” Thunder będzie składał się z 960 serwerów. Każdy z nich wykorzystuje 4 procesory Intel Itanium 2 1,4 GHz z 4MB pamięci podręcznej L3 cache, 8 GB pamięci i dysk lokalny 73 GB UltraSCSI320. Do zarządzania wykorzystane zostaną gigabitowe kontrolery Intela. Poza tym system będzie wykorzystywał karty sieciowe Intel® PRO/1000 MT i zoptymalizowany dla procesorów Intel Itanium 2 chipset Intel® E8870. W celu osiągnięcia maksymalnej wydajności Intel® Solution Services zapewni odpowiednie ekspertyzy i optymalizacje. Całkowita pojemność dysków systemu wyniesie ponad 190 TB. Najprawdopodobniej Thunder znajdzie się na 2 miejscu w najbliższym rankingu superkomputerów TOP500.** System jednak będzie można łatwo rozszerzać. LLNL użytkuje już 2 superkomputery z procesorami Intela, które zajmują 7 i 10 miejsce na aktualnej liście TOP500. Na liście znalazły się 32 systemy oparte na rodzinie procesorów Intel Itanium. Oznacza to 68-procentowy wzrost w ciągu 6 miesięcy.

Projekt TOP500 rozpoczęto w 1993 roku. Jest on podstawą do śledzenia trendów wyznaczających dalszy rozwój rozwiązań klasy HPC. Lista jest uaktualniana i publikowana 2 razy w roku. Rodzina procesorów Intel Itanium została stworzona z myślą o spełnieniu oczekiwań naukowców i badaczy dotyczących doskonałej wydajności w zakresie operacji zmiennoprzecinkowych, wydajnej pamięci i obsługi ogromnej ilości danych. Systemy oparte na procesorach Itanium wykorzystywane są przez takich gigantów w dziedzinie nauki jak: U.S. National Center for Supercomputing Applications; Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) i Los Alamos National Laboratory (LANL) pracujące dla U.S. Department of Energy; Cornell Theory Center i European Organization for Nuclear Research (CERN).