Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Dwóch wariatów bawi się w sklep:

- Poproszę litr chleba.
- Co ty wygadujesz? Mówi się kilogram chleba. Chodź zamienimy się miejscami.
- Poproszę kilogram chleba.
- A dzbanek pan ma?

.            

Musical - inny wymiar bajki

Wydarzeniem polskiego rynku widowisk teatralnych ma być obecnie przygotowywany przez zespół Gregart, całkowicie autorski projekt musicalu rodzinnego Bajlandia - inny wymiar bajki. Premiera zaplanowana jest na luty 2004 roku. Przedstawienie ma wykorzystywać najnowsze osiągnięcia techniki scenicznej, tworzące efekty nieoglądane dotychczas na polskich scenach.

Bajlandia - inny wymiar bajki to musical o świecie dorosłych i o świecie dzieci, o dobru i o złu, o dniu dzisiejszym i o bajkach, o problemach dorosłych i rozwiązaniach podsuwanych przez dzieci. A dzięki użyciu języka zrozumiałego dla najmłodszych ma on szansę stać się jednym z pomostów pomiędzy ich światem, a światem ludzi dorosłych. Opierając się na wątkach z trzech przepięknych baśni: Kopciuszek, Królowa śniegu i Dziewczynka z zapałkami - musical dotyka tematu ponadczasowych wartości takich jak miłość, przyjaźń, bezinteresowność, chęć niesienia pomocy innym, wiara w marzenia, które wypierane są powoli przez wszechogarniające: zawiść, zazdrość, materializm, egoizm. Spektakl opowiada też o tym, że dorośli-rodzice skupieni na robieniu kariery i zarabianiu pieniędzy, mają coraz mniej czasu i zrozumienia dla swoich dzieci, które czują się samotne i zagubione. Pokazuje on, jakie mogą być tego konsekwencje.
Magia na scenie
Przedstawienie wykorzystywać będzie najnowsze osiągnięcia techniki scenicznej. Oprócz szalenie efektownej oprawy scenograficznej, wspaniałych efektów świetlnych (lasery, kurtyna wodna, pirotechnika) w musicalu zostaną wykorzystane nowatorskie rozwiązania magiczne zaprezentowane na światowym poziomie, który zapewni najlepszy polski iluzjonista - Maciej Pol.
Teraz polska
Niewątpliwą zaletą planowanego przedstawienia jest jego rodzima produkcja, począwszy od scenariusza, poprzez libretto, muzykę, i scenografię, bez wykorzystywania zagranicznych pomysłów, czy wręcz licencji. Było to możliwe nie tylko dzięki zaproszeniu profesjonalnych i cenionych firm zajmujących się widowiskami scenicznymi, ale też osobistemu zaangażowaniu cenionych artystów, wśród nich autorki muzyki i słów Kayah, odtwórczyni roli królowej śniegu i Piotra Fronczewskiego, grającego rolę prezydenta napisaną specjalnie dla niego. Jednym z kompozytorów opracowujących stronę muzyczną spektaklu jest Andrzej Smolik.
Już wkrótce szczegóły dotyczące premiery.