Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Jedzie sobie w autobusie kompletnie pijany facet. Nagle spadło mu cos na
głowę, ocknął się i rzuca hasło do gościa obok:
- Przepraszam gdzie my jesteśmy?
- W Lodzi - odpowiada facet.
- To wiem, ale dokąd płyniemy?

.            

Zdobądź indeks na politologię

Indeks na politologię na Uniwersytecie Śląskim mogą zdobyć uczniowie dwóch ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, którzy wezmą udział w ogólnopolskim Konkursie Negocjacyjnym "Mała Diploma".

Każda szkoła może zgłosić do sześciu reprezentantów, którzy będą uczestniczyć w pierwszym etapie konkursu ( 6 kwietnia) polegającym na rozwiązywaniu testu uzupełnień z zakresu wiedzy o stosunkach międzynarodowych od 1945 roku. Najlepsi uczniowie przejdą do drugiego etapu ( 21 kwietnia), w którym będą wcielali się w prawdziwych negocjatorów, reprezentujących strony jednego z konfliktów światowych. Dlatego uczestnicy powinni posiadać także wiedzę z zakresu etykiety dyplomatycznej oraz umiejętności negocjacji. Oprócz indeksu na politologię na Wydziale Nauk Społecznych UŚ, organizatorzy przewidzieli też nagrody rzeczowe oraz honorowe tytuły: "Najlepszego negocjatora" i "Kuźni Młodych Dyplomatów"- dla szkoły, której reprezentanci wypadną najlepiej.
Konkurs organizują: Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych UŚ, Rada Samorządu Studenckiego WNS i Stowarzyszenie Centrum Młodych Dyplomatów.

Zgłoszenia można nadsyłać do 15 marca 2004 roku na adres mailowy Koła Naukowego:
mailem: knsm@o2.pl
faksem: (032) 263 43 26
lub na adres:
Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych
ul. Bankowa 11
40-007 Katowice.
dalsze informacje pod numerami tel.: Katarzyna Michałek tel. 0606 798 938, Sławomir Gruszka tel. 0503 701 524

Regulamin Konkursu Negocjacyjnego“Mała Diploma”.
§ 1
Konkurs Negocjacyjny “Mała Diploma” jest organizowany przez Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych oraz Wydziałową Radę Samorządu Studenckiego.
§ 2
Uczestnikami konkursu są uczniowie dwóch ostatnich klas szkół średnich. Każda szkoła może zgłosić maksymalnie 6 reprezentantów.
§ 3
Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch etapach:
1. Pierwszy etap zostanie przeprowadzony w formie pisemnej – test uzupełnień, składający się z 40 pytań z zakresu wiedzy o stosunkach międzynarodowych obejmującej zagadnienia od 1945r. Czas na rozwiązanie testu to 60 min. Etap zostanie przeprowadzony na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Wyniki testu zostaną ogłoszone w terminie 2 dni. Do drugiego etapu zostanie zakwalifikowanych 6 osób z najlepszym wynikiem punktowym.
2. Drugi etap odbędzie się w terminie nie przekraczającym trzech tygodni. Uczestnicy wcielą się w prawdziwych negocjatorów jednego z konfliktów światowych. Uczestniczy zostaną powiadomieni o wybranym temacie negocjacji na 7 dni przed rozpoczęciem właściwych negocjacji. Każdy uczestnik przed rozpoczęciem negocjacji wylosuje jedną ze stron konfliktu, którą będzie reprezentował w drugim etapie.
§ 4
Każdy negocjator otrzyma kartę negocjacyjną, na której powinny się zawierać następujące informacje:
· Mapka obrazująca terytorium konfliktu
· Instrukcje negocjacyjne
· Kartkę papieru na której będzie można notować
§ 5
Uczestnicy negocjacji korzystają z własnej wiedzy, doświadczenia i umiejętności, które będą oceniane podczas rozmów przez komisję, w skład której wchodzić będą pracownicy naukowi Wydziału Nauk Społecznych- Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Komisja będzie brała pod uwagę wiedzę merytoryczną, rzeczowość argumentów, sposób prezentacji negocjatora, umiejętności realizowania założeń negocjacyjnych, wiedzę z zakresu etykiety dyplomatycznej oraz zdolności osiągania kompromisów, korzystnych z punktu widzenia reprezentowanej strony konfliktu.
§ 6
Grupa negocjacyjna będzie miała prowadzącego. Prowadzącym będzie reprezentujący organizatorów ekspert z dziedziny negocjacji. Będzie on dbał o prawidłowe przeprowadzenia negocjacji, udzielał głosu, oraz spisywał protokół negocjacyjny.
§ 7
Wyniki rozmów znajdą się w protokole końcowym negocjacji, który będzie miał decydujące znaczenie przy wyborze zwycięzcy. Traktat będzie zawierał protokół rozbieżności, czyli kwestii co do których nie udało się osiągnąć kompromisu.
§ 8
Czas trwania negocjacji wynosi 2 godziny. Po pierwszej godzinie negocjacji następuje 20 minutowa przerwa. Do czasu zostanie doliczone 20 minut przewidziane na sformułowanie protokołu.
§ 9
Wyniki konkursu zostaną opublikowane w Internecie na oficjalnej stronie Uniwersytetu Śląskiego.
§ 10
Zwycięzca Konkursu zostanie przyjęty bez postępowania wstępnego na studia na Wydziale Nauk Społecznych na kierunek Politologia. Podjęcie studiów może nastąpić najpóźniej dwa lata od przyznania nagrody. W Konkursie przewidziane są również nagrody rzeczowe dla laureata i finalistów.
§ 11
Konkurs zakończy się przyznaniem tytułów:
· Najlepszego negocjatora – którym zostanie osoba z najwyższym dorobkiem punktowym w drugim etapie konkursu.
· “Kuźni Młodych Dyplomatów” – a otrzyma go szkoła, której reprezentanci w pierwszym etapie konkursu zgromadzili najwięcej punktów w ogólnej klasyfikacji.
§ 11
Organizator zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian do regulaminu przed rozpoczęciem konferencji.