Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Jasio poszedł z ojcem do cyrku. Podczas tresury słoni, pyta:
- Tato, co to jest to długie, co zwisa słoniowi pod brzuchem?
- To jest penis słonia, Jasiu.
- Dziwne. Gdy rok temu byłem tu z mamą powiedziała, że to nic.
- No cóż, synu, skoro mama ma takie wymagania...

.            

Sztuka prezentacji

Tak już jest, że kiedy profesor w czasie zajęć mówi To przygotuj prezentację oblewa Cię zimny pot. Dlaczego tak jest?


Bo boisz się, że rzutnik nie będzie działał, albo, że zabierzesz ze sobą złą dyskietkę z niewłaściwą prezentacją. Bo z pewnością, któryś ze słuchaczy zada Ci pytanie, na które nie będziesz mógł odpowiedzieć, albo będzie osoba na sali lepiej znająca temat niż Ty. A przede wszystkim dlatego, że nie każdy lubi występować publicznie, nie każdy jest człowiekiem estrady.
Prawda jest taka, że przed prezentacją nie uciekniesz. Nawet jeżeli Ci się uda to na studiach, to z pewnością w pracy ta "przyjemność" Cię nie ominie. W związku z tym już teraz lepiej spojrzeć strachowi w oczy i zmierzyć się z wyzwaniem jakim jest prezentacja.

PO PIERWSZE: STRACH MA WIELKIE OCZY - CZYLI TREMA
Odrobina tremy jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a wręcz pomogła. To dzięki adrenalinie jesteś zmuszony do intensywnego myślenia, a tym samym lepiej działasz. Oczywiście nadmierna trema jest szkodliwa i trzeba ją opanować. Żeby sobie z nią poradzić musisz pamiętać o kilku zasadach:
- każdy ma tremę
- zawsze możesz wypaść lepiej od innych
- masz coś do zaoferowania, inaczej nie zostałbyś poproszony o przemawianie
Żeby móc opanować tremę trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Jak myślisz dlaczego aktorzy tak często mają próby przed premierą? Po prostu praktyka czyni mistrza. Poza tym musisz być świetnie przygotowany do tematu. Zbierz fakty i przykłady.
Istotną rzeczą jest również poznanie ludzi do których przemawiasz. Inaczej będziesz mówił do ludzi, którzy w ogóle nie znają tematu a inaczej do ekspertów w danej dziedzinie. Znaj swój cel, upewnij się, że dokładnie wiesz co chcesz osiągnąć.

PO DRUGIE: NIE DAJ SIĘ ZASKOCZYĆ CZYLI SZCZEGÓŁOWE PRZYGOTOWANIE
Do dzieła!
Zbierz jak najwięcej informacji na temat, o którym będzie Twoja prezentacja. Gdy już wiesz o czym będziesz mówił zaplanuj treść. Najlepszym sposobem jest przygotowanie szkieletu prezentacji. Na początku główne podtematy, a do nich odpowiednie punkty. Przygotuj ich jak najwięcej, by później móc wybrać te najlepsze Ułóż te punkty w kolejności od najważniejszych, będziesz dzięki temu mógł odrzucić te nieistotne. Kolejnym krokiem jest logiczne ich połączenie.
Przygotuj materiały z których będziesz korzystał w czasie prezentacji. Notatki nie są najlepszym sposobem. Korzystaj z prostych haseł zapisanych na małych karteczkach. Postaraj się je spiąć lub związać, by nagle nie zmieniła się ich kolejność! Korzystaj z pomocy wizualnych. Do najpopularniejszych należą rzutnik, flipchart i komputer. Dzięki nim Twoi słuchacze bardziej skupią się na temacie. Pamiętaj, by na slajdach czy foliach nie było zbyt dużo informacji, by były one przejrzyste i widoczne dla wszystkich zebranych na sali.
A teraz czas na próbę. Jest to bardzo ważny element przygotowań. Dzięki niej sprawdzisz czas trwania prezentacji, znajdziesz błędy, sprawdzisz sposób w jaki się zachowujesz np.: czy nie gestykulujesz za bardzo, czy nie chodzisz za dużo po sali.
I już jesteś gotów!

PO TRZECIE: SZTUKA PREZENTOWANIA CZYLI ODPOWIEDNI SPOSÓB PRZEMAWIANIA
Zobaczysz wszystko pójdzie dobrze. Jesteś świetnie przygotowany! W czasie prezentacji masz jeszcze wpływ na siłę jej oddziaływania. A to zależy od Twojego zachowania.
Nawiąż kontakt z publicznością. Zaangażuj słuchaczy w prezentację, patrz im w oczy, mów głośno i wyraźnie.
Używaj swojego głosu, to świetne narzędzie. Zmieniaj tempo, wysokość głosu i intonację. Dzięki temu Twoje przemówienie nie będzie monotonne. Twoje zdania powinny być krótkie i zwięzłe.
Nie bądź sztywny. Jeżeli będziesz sobą, słuchacze będą bardziej skłonni stanąć po Twojej stronie. Zrelaksuj się, sprawiaj wrażenie pewnego siebie - jesteś przecież świetnie przygotowany. Bądź szczery i przekonywujący, dzięki temu zyskasz pozytywne nastawienie oraz entuzjazm swoich słuchaczy.
I już po wszystkim. Przekonałeś profesora do nowej teorii w zarządzaniu, zyskałeś zainteresowanie swoich kolegów, którzy po prezentacji chcieli się dowiedzieć najwięcej o źródłach i materiałach z których korzystałeś.
Po prostu odniosłeś SUKCES.

Więcej dowiesz się na stronie www.unilever.pl

Tekst publikujemy dzięki uprzejmości Resourcing and Development Department Unilever Polska S.A.