Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Po czym się poznaje, ze polityk kłamie?
- Po tym, ze porusza ustami...

.            

Akademia Fitness


Problemy, które najczęściej związane były z przetrwaniem, wymuszały na człowieku dbanie o dobra formę fizyczną . Niski poziom sprawności ruchowej, w przypadku człowieka pierwotnego, był równoznaczny ze śmiercią.

Ewolucja człowieka, jego rozwój intelektualny sprawiały, że zmniejszył swoją zależność od środowiska zewnętrznego. Rozwój nauki i techniki, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, oraz następujące w wyniku tego zmiany warunków i sposobu życia ludzi (zwłaszcza w krajach wysoko uprzemysłowionych) wywołały szereg zjawisk, które miały bezpośredni wpływ na aktywność ruchową, zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Zjawiska te podzielić możemy na dwie grupy: negatywne i pozytywne.
Do negatywnych skutków rozwoju naszej cywilizacji bez wątpienia zaliczyć możemy degradację środowiska naturalnego, powstanie wielu nieznanych wcześniej zagrożeń (broń nuklearna, AIDS, deformacje genetyczne), plagi społeczne, deprawację szeregu potrzeb, zwłaszcza biologicznych i psychicznych. Współcześnie człowiekowi często brakuje odpowiedniej dawki ruchu, kontaktu z przyrodą, możliwości spontanicznego wyrażania wewnętrznych stanów emocjonalnych, bliskich i nieformalnych kontaktów z innymi ludźmi.
Wśród pozytywnych aspektów tych zmian należy wymienić: ogólny wzrost poziomu życia, postęp medycyny, a co za tym idzie, eliminowanie bądź ograniczenie skutków wielu chorób, poszerzenie się zainteresowań ludzi, wreszcie wzrost ilości czasu wolnego oraz możliwości jego wykorzystania.
Jedną z form aktywnego spędzania czasu wolnego jest korzystanie z usług oferowanych przez fitness kluby. Dotyczy to przede wszystkim mieszkańców dużych aglomeracji.
To właśnie w dużych miastach, gdzie tempo życia i pracy jest największe, ludzie narażeni są na przeciążenia psychiczne, stres, niewłaściwe odżywianie oraz brak ruchu (tzw. hipokinezja). Może to być przyczyną wielu dolegliwości określanych ogólnym mianem chorób cywilizacji.
Formy aktywnego odpoczynku, jakie proponują fitness kluby, stanowią naturalne sposoby zachowania i przywracania zdrowia oraz równowagi zarówno wewnętrznej (homeostazy), jak i w relacji: człowiek środowisko (społeczne, kulturowe).
Uczestnicząc w zajęciach oferowanych przez fitness kluby ćwiczący może:
- wyrównać brak ruchu
- neutralizować stresy i przeciążenia psychiczne,
- zapobiegać występowaniu szeregu chorób i dolegliwości,
- regenerować siły fizyczne i psychiczne,
- kształtować ciało i osobowość,
- zaspokajać różnorakie potrzeby.
Korzyści płynące z tego rodzaju aktywności ruchowej są tak duże, że warto poświęcać im swą uwagę, uczestniczyć w nich i upowszechniać je.

foto:Gymnasion

FIZJOLOGIA

Z fizjologicznego punktu widzenia aerobik ma charakter dynamicznego i długotrwałego wysiłku o umiarkowanej intensywności. Energia w 70% pochodzi z procesów tlenowych, glikolizy tlenowej, utleniania wolnych kwasów tłuszczowych.
Aerobik wpływa na kształtowanie wydolności aerobowej:
v zdolność układu oddechowego do przyswajania tlenu
v zdolność układu krążenia do dostarczenia tlenu do mięśni
v zdolność układu mięśniowego do wykorzystania (zużycia) tlenu.
Istotnym warunkiem efektywnego wykorzystania ćwiczeń aerobowych jest indywidualne dobranie intensywności ćwiczeń.
Warunkiem efektywnego treningu fizycznego jest odpowiednie i nieprzypadkowe dobranie określonego typu ćwiczeń, obciążeń treningowych (częstość ćwiczeń, czas trwania, intensywność), oraz ocena oddziaływania wykonywanych ćwiczeń na nasz organizm.

RODZAJE AEROBIKU
/ LOWIMPACT

LOWIMPACT AEROBIC
W 1986 r. w USA powstał aerobik w nowej wersji lowimpact aerobic (L.I.A.). I tak wyeliminowano ćwiczenia zbyt wyczerpujące, zastąpiono je bezpiecznymi i efektownymi, które nawet debiutantom dały możliwość dobrego treningu. Na zajęciach osiąga się wspaniałą dynamikę ruchu dzięki odpowiedniej muzyce i entuzjazmowi instruktora. Ćwiczenia są proste i w większości przypadków nie wywołują uczucia onieśmielenia u ćwiczących. Sekret tkwi w umiejętności dostosowania wysiłku do własnych możliwości. Ustalono tzw. pozycje bazową ciała. Można ja określić następująco:
kolana i ramiona lekko zgięte - zapobiega to nadmiernemu obciążeniu stawów - miednica lekko wysunięta w przód, mięśnie pośladków i brzucha lekko napięte. Ćwiczenia wykonywane są pod stałą kontrolą instruktora, którego zadaniem jest współpraca z ćwiczącymi i korygowanie błędnego wykonywania ćwiczeń. Seans L.I.A. trwa 3045 minut, rozpoczyna się rozgrzewką, która powinna być zakończona stretchingiem. zaczynamy od ćwiczeń szyi, ramion, talii, ud i łydek - wzmacniających o rozgrzewających. Konstrukcja seansu nie ma nic wspólnego z lekcja tańca większość wykonywanych kroków ma podłożę gimnastyczne. Instruktor powinien zaczynać od układów prostych i w miarę trwania seansu przechodzić do kombinacji bardziej złożonych, aż do całkowitego opanowania układu. Zajęcia kończą się stretchingiem, dającym ćwiczącym możliwość łagodnego powrotu do równowagi psychofizycznej.
Hi Lo impact - kombinacja kroków aerobiku ujęta w logiczny układ ćwiczeń o dużej intensywności, może przekraczać chwilami próg 85% częstotliwości skurczów, przeplatana podskokami, wymagająca koordynacji i kondycji, muzyka 150160 bpm.
Grupa docelowa - wzmacnianie układu sercowo naczyniowego, poprawa koordynacji ruchowej.
STEP Po raz pierwszy w 1991 r. pojawił się w amerykańskich salach gimnastycznych śmieszny, mały "stopień", na którym można wykonywać przeszło 250 ćwiczeń gimnastycznych w rytm muzyki. Możemy się spotkać z szeregiem nazw: benchstep, steptralning, benchaerobic, step heart, lowimpact bench ostatecznie i krótko STEP. Jest to platforma, którą podnosimy lub obniżamy za pomocą tzw. "pięter" (płyt podnoszących wysokość w zależności od stopnia wytrenowania). Podczas tego samego seansu stepu mogą brać udział ćwiczący na różnym poziomie zaawansowania, z taką jednak różnicą, że zmienna jest wysokość platformy dla poszczególnych osób. Efekty uprawiania stepu to: utrata zbędnych kalorii, zdolność do efektywnego spalania tłuszczu, wzmocnienie garnituru mięśniowego, usprawnieni układu sercowonaczyniowego. Step jest odmianą aerobiku uprawianą z taką samą popularnością przez kobiety i mężczyzn. Jako innowację dla podniesienia intensywności zajęć można wprowadzić lekkie hantle.

TBC

Jest to jedna z odmian aerobiku polegająca na rzeźbieniu mięśni całego ciała poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia aerobowe wykonywane w rytm szybkiej muzyki dyskotekowej. Dzięki TBC można zwiększyć wydolność fizyczną organizmu, wzmocnić siłę mięśni oraz poprawić koordynację ruchów. Ćwiczenia trwają najczęściej godzinę. W zajęciach TBC mogą brać udział osoby w każdym wieku.
Abt - klasyczna rozgrzewka, po czym następuje seria gimnastycznych ruchów i pozycji szczególnie nastawionych na mięśnie brzucha, pośladków i ud. Wspaniałe dla rzeźbienia Twojego ciała. Gimnastyka nie jest ciężka, ale powtarzając ją regularnie, osiągniesz wynik w postaci silniejszej i bardziej kształtnej sylwetki.

STRETCHING / ĆWICZENIA ROZCIĄGAJĄCE

Podstawowe napięcie mięśni jest to stałe naprężenie przyczepów mięśni. Naprężenie to, zależy od napięcia mięśniowego. Stretching zapewnia dobre podstawowe napięcie mięśni.
Głównym celem treningu każdego sportowca jest osiągnięcie maksymalnie najlepszego wyniku na zawodach sportowych.
Każdy prawidłowo zaplanowany trening składa się z odpowiednio ukierunkowanych ćwiczeń w zależności od dyscypliny sportowej. Należą do nich również ćwiczenia rozciągające. Powodują one zwiększenie ruchomości stawów, elastyczności mięśni oraz zmniejszenie ich napięcia po aktywności fizycznej.
Stretching to stopniowe i kontrolowane rozciąganie mięśni. Składają się na ten termin 4 pojęcia :
Rozciąganie - bierne rozciąganie rozluźnionego mięśnia powyżej jego normalnej długości
Stretching - utrzymanie mięśni w pozycji rozciągniętej.
Ruchomość możliwości ruchowe stawów między najdalej wysuniętym punktem osiągniętym podczas rozciągania.
Elastyczność - współpraca nerwów i mięśni mająca wpływ na ruchomość, siłę mięśni i koordynację ruchów.
CALLANETICS - nie ma tu wysiłku aerobowego (podskoków, biegu), jest za to duża liczba (od kilkunastu do kilkuset) powtórzeń ćwiczeń wykonywanych
głównie w parterze. Efektem tych ćwiczeń nie będzie utrata dużej ilości kalorii, lecz podniesienie poziomu siły mięśniowej, wyrzeźbienie mięśni i ich wysmuklenie. Podobno jedna godzina prawidłowo wykonywanego callanetiscu odpowiada 24 godzinom aerobiku.

foto: UCSIR

AQUA AEROBIK

Nikogo nie dziwi wykorzystanie wodnego środowiska do ćwiczeń. Pływanie cieszy się ogromną popularnością, a ćwiczenia w wodzie są stosowane od dawna jako forma rehabilitacji. AQUA AEROBIK nadaje jednak ćwiczeniom tego typu całkiem nowy wymiar. Składa się na to kilka czynników. Po pierwsze, wyjątkowe właściwości wody sprawiają, że jest to trening bezpieczny i efektywny oraz dostępny dla wszystkich. Po drugie, aqua aerobik to świetna zabawa. Ponadto zanurzenie daje poczucie prywatności, podczas gdy wciąż możemy cieszyć się treningiem w grupie.

ZDROWY STYL ŻYCIA W POLSCE

Zdrowie nabiera ceny. Przełom jest potrzebny, gdyż lekarze i pedagodzy alarmują, że młode pokolenie Polaków jest dziś mniej sprawne od swoich rodziców. Słabe usportowienie społeczeństwa sięga poziomu krytycznego, budząc głosy nawołujące do jak najszybszej poprawy tego stanu. Jakby zgodnie z giełdowym prawem bessy i hossy fitness i sport rekreacyjny, po okresie stagnacji, wkracza u nas w fazę fali wznoszącej. Z roku na rok przybywa klubów fitness, a lokalne ośrodki sportu i rekreacji prowadzą coraz aktywniejszą działalność. Ruch ten wspierają media. W większości czasopism regularnie pojawiają się publikacje na temat sposobów aktywnego spędzania czasu, ćwiczeń usprawniających i wzmacniających, prawidłowego odżywiania. W niektórych czasopismach zagadnieniom tym poświęca się nawet osobne działy. Dlatego coraz częściej studenci wynoszą utrwalony, na podstawie pozytywnych przykładów, nawyk uprawiania sportu w dorosłym życiu.

Źródło: Fit.pl



"Fit" oznacza w tłumaczeniu z języka angielskiego znajdować się w szczytowej formie poprzez odpowiedni trening, W odróżnieniu od rekreacji, fitness to różnorodna aktywność fizyczna, przed którą stawiamy zróżnicowane cele, w zależności od płci, wieku, ogólnej sprawności fizycznej i potrzeb.