Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

- Co powinien wiedzieć student?
- Wszystko!
- Co powinien wiedzieć asystent?
- Prawie to wszystko, co student.
- A adiunkt?
- W jakiej książce jest to, co powinien wiedzieć student.
- Docent?
- Gdzie jest ta książka.
- A co powinien wiedzieć profesor?
- Gdzie jest docent...

.            

Mieszkanie po 1 maja

Do naszego wejścia do Unii Europejskiej pozostały już niecałe 2 miesiące. Z akcesją wiążemy wielkie nadzieje, ale mamy również obawy. Boimy się przede wszystkim podwyżek. Co i ile zdrożeje po 1 maja - zastanawia się wielu z nas. Pytanie jest ważne, zwłaszcza, jeśli chodzi o kupno mieszkania. Decyzja o nabyciu swoich "czterech kątów" niesie przecież ze sobą konsekwencje na długie lata.

Jerzy Martini,
Dział Doradztwa Podatkowego PricewaterhouseCoopers

Jerzy Martini
Decydując się na kupno mieszkania u developera płacimy 7% podatek VAT i w tej kwestii nic się nie zmieni po 1 maja 2004 roku. Inaczej wygląda sytuacja z zakupem mieszkania od spółdzielni. Obecnie spółdzielcze prawo własnościowe nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, natomiast po 1 maja 2004 r. będzie obłożone 7% VATem. Czy to oznacza, że mieszkania spółdzielcze zdrożeją? Nie. Dlaczego? Ponieważ teraz spółdzielnie nie płacą VAT-u, ale i nie mogą go sobie odliczać przy np. zakupie materiałów budowlanych i usług związanych z budową mieszkań. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej spółdzielnie będą co prawda naliczały nam 7% VAT za kupione u nich mieszkanie, ale będą uprawnione do odliczenia sobie tego VAT-u przy zakupach związanych z budową mieszkań. Spółdzielnie, więc nie powinny od nas żądać wyższej ceny niż obecnie. Jednak może tak nastąpić w przypadku spółdzielni, które teraz budują mieszkania i nie rozliczają się z podatku VAT, a budowę zakończą po 1-szym maja. Nie mogą one odliczać VAT-u, a po 1-szym maja będą musiały dodatkowo naliczyć 7% VAT (nie dotyczy to płatności dokonanych na poczet mieszkania przed tą datą). Nie wykluczone jest więc, że obłożenie kupna mieszkania w spółdzielni 7% stawką VAT-u. może skutkować podwyżką cen tych mieszkań. Niestety opodatkowanie VATem kupna mieszkania to nie jedyny czynnik, który kształtuje ich cenę. Podatek VAT jest również nałożony na materiały budowlane - obecnie w wysokości 7%, a po 1-szym maja - 22%. Wzrost ten nie powinien mieć jednak wpływu na cenę mieszkań, ponieważ podatnicy VAT-u (developerzy i spółdzielnie - po 1-szym maja) mają prawo do odliczania/zwrotu VAT-u zapłaconego przy nabyciu materiałów budowlanych zużytych do budowy mieszkań. W zasadzie jedynym "kosztem" podwyżki VAT-u dla inwestorów będzie zamrożenie ich pieniędzy do czasu ich zwrotu. Co innego, gdy materiały budowlane kupi przysłowiowy Jan Kowalski, który nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT-u, a chce wybudować dom, wyremontować lub wykończyć swoje mieszkanie. On oczywiście nie będzie miał prawa do odliczenia/zwrotu podatku - więc zapłaci więcej niż obecnie.

To samo dotyczy sytuacji, gdy zakupu tych towarów dokona firma, która przeprowadzi nam remont, a nie wystawi faktury VAT. Inaczej powinno być, jeżeli ktoś zamówi kompleksową usługę wyremontowania mieszkania razem z zakupem potrzebnych do tego materiałów w firmie, która rozlicza się z VAT-u. Ponieważ usługi związane z budownictwem są obciążone 7% VAT-em, to taka firma powinna co do zasady naliczyć przy remoncie stawkę 7% a nie 22%. Jeżeli więc ktoś kupił niedawno mieszkanie wymagające wykończenia lub remontu i chce tego dokonać sam lub przy pomocy ekipy, która nie rozlicza się z Vat-u, to powinien kupić materiały, np. glazurę, terakotę jeszcze przed 1 maja br. Tak samo należy postąpić, jeśli chce się wybudować dom. Problem w tym, że niektórzy sprzedawcy materiałów budowlanych już teraz podnieśli ceny, dyskontując w ten sposób wzmożony popyt na nie przed wejściem do Unii Europejskiej.

Podsumowując, nie należy mimo wszystko demonizować wpływu VAT-u na ceny mieszkań. Wzrost VAT-u nie powinien skutkować podwyżką cen mieszkań. Droższe natomiast będzie wykańczanie lub remontowanie mieszkań, jeżeli dokonamy tego nie rozliczając VAT-u.