Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Przychodzi facet do lekarza. Wyjmuje swoj "interes" cały poobijany, spuchnięty, zakrwawiony. Lekarz pyta:
- Jezus Maria, kto pana tak urządził?
- Ja sam.
- Czemu? I jak?
- Jestem masochistą. Normalnie, kładę interes na kowadle i walę ile sił młotkiem.
- A kiedy ma pan w tym przyjemność?
- Jak nie trafię.
.            

DO UNII Z RASIZMEM

W Międzynarodowym Dniu Walki z Rasizmem mamy się czego wstydzić - uważa antyrasistowskie Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ.


21 marca to Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem ustanowiony przez ONZ dla uczczenia pamięci 70 uczestników antyrasistowskiej demonstracji w Republice Południowej Afryki, zamordowanych przez rasistowską policję w Sharpeville w 1960 roku. W tym roku Europejski Tydzień Akcji przeciwko Rasizmowi trwa w dniach 20-28 marca. Obchody w całej Europie koordynowane są przez sieć UNITED for Intercultural Action z siedzibą w Amsterdamie.
Wejście Polski do Unii Europejskiej moglo być szansą na podjęcie przez polskie władze sensownych dzialań przeciwko zorganizowanej działalności rasistowskiej. Niestety, ta szansa nie została należycie wykorzystana - ocenia Marcin Kornak, prezes Stowarzyszenia NIGDY WIECEJ.
Pomimo przepisów Konstytucji (art. 13) i Kodeksu karnego (art.256 i 257) w Polsce działają organizacje rasistowskie i neofaszystowskie. Niekiedy korzystają z ochrony państwa jako zarejestrowane partie polityczne, jak np. Narodowe Odrodzenie Polski. Dzieje się tak pomimo, ze NOP nie ukrywa fascynacji terroryzmem i utrzymuje ścisle kontakty z zagranicznymi organizacjami faszystowskimi. Skrajnie nacjonalistyczna Młodziez Wszechpolska prowadzi rekrutacje dzieci w szkołach bez wyraźnej reakcji ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ilość polskojęzycznych stron internetowych zawierających treści rasistowskie rośnie w szybkim tempie. Państwowa firma Ruch rozprowadza i reklamuje najbardziej skrajne antysemickie i rasistowskie wydawnictwa. Zdaniem Komitetu ds. Eliminacji Dyskryminacji Rasowej ONZ Polska nie wypełnia zobowiazań Konwencji o Eliminacji Dyskryminacji Rasowej.
Cieszy nas jednak fakt, ze coraz wiecej osób i środowisk przyłącza się do działań antyrasistowskich w Polsce. Świadczą o tym tegoroczne obchody Tygodnia Akcji przeciwko Rasizmowi: spotkania, dyskusje, konferencje i koncerty w całym kraju - stwierdza Rafal Pankowski, członek zarządu europejskiej sieci UNITED for Intercultural Action.
Więcej informacji:
www.nigdywiecej.org
www.unitedagainstracism.org