Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Pewien student umarł i poszedł do piekła. Diabeł przywitał go i spytał jakie piekło wybiera: normalne czy studenckie? Ten wybrał normalne. Gdy się tam znalazł okazało się, że trwają tam imprezy do rana, są panienki i leje się alkohol, ale rano przybywa diabeł i wbija każdemu gwóźdź w tyłek i tak codziennie. Wobec tego student zdecydował się wkrótce na przeniesienie do piekła studenckiego. Tam również imprezy itd., ale rano nie pojawia się już diabeł. Tak mija kilka miesięcy, aż któregoś dnia przychodzi diabeł z koszem gwoździ i mówi: sesja!

.            

Wpłynąć na rozwój

Jak trafi łeś do Projektu Absolwent?
O projekcie dowiedziałem się z ogłoszenia. Zgłosiłem się do oddziału we Wro cławiu na początku wrze śnia. W kadrach uzyska łem informację, iż oddział poszukuje jednej osoby, co nie było zbyt pocieszają ce. Całkowity proces rekru tacji zajął nieco ponad mie siąc. Pracę w oddziale roz począłem w listopadzie.

Czy jest to Twoja pierwsza praca?
Tak. Pierwsza praca po studiach oparta na umowę o pracę. W trakcie studiów odbywałem praktyki stu denckie w fi rmie w fi rmie audytorskiej oraz staże w administracji państwo wej.

Czy osoby bez doświad czenia zawodowego mogą liczyć na dostanie się do projektu?
Oczywiście. Tak naprawdę, najważniejszą sprawą jest pozytywna ocena z rozmo wy kwalifi kacyjnej i Asses sment Center. W związku z tym, że praca w banku to nic innego jak ciągły kon takt z klientami, stąd weryfi kacja kandydata oparta jest w głównej mierze o jego zdolności komunikacyjne, entuzjazm i otwartość do dalszej nauki.

Wybrani kandydaci uczestniczą w projekcie, a najlepsi z nich dostają pracę w centrali. Jak tam trafi łeś?
Aby pracować w Centra li należy najpierw zdobyć doświadczenie w oddziale - to bardzo słuszna reguła. Ja, jak większość absol wentów, swoją pracę roz poczynałem od tzw. "lady", czyli od obsługi klien ta. Kolejnym krokiem był Region Dolnośląski, gdzie zostałem oddelegowany z oddziału, i praca w pro jekcie segmentacji klien tów korporacyjnych. Dzięki doświadczeniu w regio nie poznałem inną, nową dla mnie stronę bankowo ści. Po zakończeniu projek tu i powrocie do oddziału powierzono mi nowe obo wiązki. Po niespełna dwóch miesiącach otrzymałem propozycję pracy w Biurze Projektów w Pionie Banko wości Indywidualnej. Po pozytywnej rozmowie w Centrali zdecydowałem się przenieść do Warszawy

Czy w trakcie Projektu, jego organizatorzy spra wują nad uczestnikami jakąś kontrolę?
Tak. Opiekę szczególnie widać kiedy pracuje się w oddziale. Spotkania odby wają się co półtora miesiąca z odpowiedzialnym za Pro gram Absolwent pracowni kiem Departamentu Zarzą dzania Kadrami. W ich trak cie każdy z uczestników indywidualnie może poru szyć trapiące go kwestie dotyczące pracy. Odbywały się również spotkania z przedstawicielami Zarzą du Banku.

Jak premiowani są ci naj lepsi?
Przede wszystkim mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań i realizowania pomysłów. Mają więcej obowiązków, obdarzeni są większym zaufaniem. Nie siedzą w jednym miejscu, przypisa ni do konkretnego projektu Sam podczas pracy w centrali siedem razy zmieniałem kierunek. Dla mnie, jako uczestnika Pro gramu Absolwent, naj ważniejszym elementem był dalszy rozwój poprzez wykorzystanie w codzien nej pracy wiedzy zdobytej na studiach oraz nowych doświadczeń.

Projekt Absolwent jest programem stosunko wo nowym, funkcjonu je dopiero od 3 lat. Jak dowiedziałeś się o jego istnieniu?
Zbieg okoliczności. Po skończonych studiach zacząłem szukać pracy. Wysłałem swoje C.V. do central największych pol skich banków. Po niedłu gim czasie otrzymałem telefon zwrotny z Pekao SA i właśnie wtedy dowiedzia łem się o istnieniu projek tu oraz o tym, że postrze gają mnie jako potencjal nego uczestnika programu. Zaproszono mnie do udziału w procesie rekrutacyjnym.

Ile trwała rekrutacja?
Pierwsza rozmowa trwała około pół godziny. Po jej zakończeniu wiedziałem już, że zakwalifi kowałem się do kolejnego etapu, Assessment Center. Po około dwóch tygo dniach zostałem zaproszo ny do udziału w drugim etapie. Przez osiem godzin testowano nasze predys pozycje do wykonywane go zawodu, sprawdzano nasze zdolności interperso nalne, kreatywne myślenie i własną inicjatywę. W sumie wszystkie for malności, od złożenia C.V. do końca rekrutacji, trwały około dwóch miesięcy. W lipcu 2002 rozpocząłem pracę.

Czy projekt wymaga ukończenia studiów, tytułu magistra?
Nie jest to konieczne. Mam znajomych, czwartego i piątego roku, którzy speł nili wymagania programu i teraz godzą studia z obo wiązkami w Banku. Niektó rzy, aby lepiej dostosować się do sytuacji, zmienili tryb studiów na wieczorowy lub zaoczny. Kilka osób pod jęło decyzję o indywidual nym toku studiów.

Na jakich warunkach jesteś zatrudniony? Czy jest to pełnoetatowa praca?
Rozpocząłem pracę od trzymiesięcznego okresu próbnego. Pod tym wzglę dem nie różnię się od innych pracowników Banku, jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Jeśli chodzi o czas pracy, to czasami zdarza mi się w niej zostawać po godzinach, ale zawsze dla tego, że chcę, a nie muszę. Taką pracę po prostu trzeba kochać.

Czy zdarzają się przypadki zwolnień lub rezygnacji z Programu?
Słyszałem o kilku oso bach, które rezygnowały na własną prośbę, nie rozu miejąc, że aby zająć wyso kie stanowisko w struk turach Banku, trzeba naj pierw przejść przez kolej ne niższe szczeble kariery. Od razu chcieli być kierow nikami.

Czy masz wpływ na to, czym się zajmujesz?
Już na samym początku padło pytanie o moje zain teresowania. Pracodaw ca pozwala nam na rozwi janie się i pracę w obrę bie interesujących nas dzie dzin. Bardzo dobrze trakto wana jest własna inicjaty wa, można być pewnym, że każdy pomysł zostanie rozpatrzony przez zwierzch ników. Czy własna inicjatywa i ciekawe pomysły w tej pracy równają się więk szym zarobkom? Oczywiście. Każdy z nas, oprócz wynagrodzenia otrzy muje też premie, nagrody motywacyjne i bonusy.

Czy organizatorzy projek tu sprawują nad Tobą jakąś kontrolę?
Organizatorzy zapewniają pomoc. Każdy z nas należy do pewnej grupy, która ma swojego koordynatora regio nalnego. Mamy z nim ciągły kontakt, zarówno domowy, jak i na komórkę, nie ma pory, w której byłby niedostępny. Dużo w nas inwestują, często organizo wane są szkolenia, kursy. Spotykamy się też towa rzysko.

W jaki sposób zachęciłbyś do uczestnictwa w projekcie?
Jest to Program stworzo ny specjalnie dla Absol wentów wyższych uczel ni. Daje szansę osobom, które nie posiadają bogatego doświadczenia zawodowe go na zdobycie interesującej pracy, rozwoju kariery zawo dowej, uczenia się od najlep szych specjalistów, a także dostarczania Klientom Banku największej satysfakcji.





Rozmiar: 9107 bajtów Robert Hummel ma 26 lat. Jest absolwen tem Politechniki Warszawskiej. Studiował marketing i zarządzanie w trybie dziennym. Obecnie pracuje w oddziale Banku Pekao SA na stanowisku kierownika/koordynatora placówki. Od lipca 2002 jest uczestnikiem programu "Projekt Absolwent" organizowanego przez Bank Pekao SA.






Rozmiar: 3337 bajtów Wojciech Osiński ma 27 lat. Jest absolwen tem Akademii Ekono micznej we Wrocła wiu, kierunek "Zarzą dzanie i Marketing" w trybie dziennym o specjalizacji zarzą dzanie przedsiębior stwem. Obecnie jest dyrektorem oddzia łu Banku Pekao SA w Błoniu i Nowym Dworze Mazowiec kim w Pionie Banko wości Indywidual nej, zajmującym się obsługą klientów VIP oraz małych i śred nich przedsiębiorstw. Uczestnikiem "Pro jektu Absolwent" w Banku Pekao SA został w 2001 roku.