Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

W jednym z pokoi akademika studenci wciąż wznoszą toast.
- Za Janka, żeby zdał ! W pewnym momencie do pokoju wchodzi Janek. Koledzy krzyczą: - I co Janek zdałeś ? Zdałem, zdałem. Tylko jednej nie przyjęli bo miała szyjkę obitą.

"Seks jest jak gra w brydża. Jeżeli nie masz dobrego partnera to musisz mieć przynajmniej dobrą rękę."

.            

Warszawscy studenci o integracji europejskiej

Ponad połowa studentów (54%) czterech największych warszawskich uczelni (UW, PW, SGGW i SGH) jest zdania, że integracja Polski z Unią Europejską będzie miała pozytywny wpływ na możliwość znalezienia przez absolwentów szkół wyższych pracy w Polsce. Zdecydowana większość, bo 80 procent studentów, jest zdania, że przystąpienie Polski do Unii pozytywnie wpłynie na możliwość znalezienia przez Polaków pracy za granicą. Niespełna połowa studentów natomiast jest przekonana, że integracja z Unią Europejską będzie miała pozytywny wpływ na jakość nauczania na wyższych uczelniach w Polsce (44%) oraz na poziom życia ludzi mieszkających w miejscowości, z której pochodzą studenci (42 procent).

Analizując odpowiedzi na powyższe pytania ze względu na uczelnie, można stwierdzić, że zdecydowanie najbardziej entuzjastyczni wobec integracji są studenci SGH, najmniej zaś studenci SGGW i PW. Przejawia się to zwłaszcza w opiniach na temat ewentualnych zmian na rynku pracy w Polsce w związku z przystąpieniem do Unii Europejskiej. Przykładowo, wśród studentów SGH odsetek osób, których zdaniem integracja Polski z Unią Europejską będzie miała pozytywny wpływ na możliwość znalezienia przez absolwentów szkół wyższych pracy w Polsce wynosi 71 procent, natomiast wśród studentów SGGW i PW odpowiednio: 47 procent i 48 procent.

Opinie studentów o wpływie integracji europejskiej na poziom życia ludzi mieszkających w miejscowości, z której pochodzą są tym bardziej krytyczne, im mniejsza jest miejscowość, z której pochodzą. Wśród studentów pochodzących ze wsi pozytywnego wpływu w tej mierze spodziewa się niespełna jedna piąta badanych, zaś wśród mieszkańców Warszawy – 58 procent. Mieszkańcy wsi i mniejszych miast nie są przy tym zdania, że integracja Polski z Unią Europejską będzie miała negatywny wpływ na poziom życia mieszkańców – przeważają tu raczej opinie, że integracja Polski z UE nie będzie miała na życie ludzi żadnego wpływu bądź odpowiedzi „trudno powiedzieć”.

Badanie zostało zrealizowane na 1174 osobowej próbie studentów dziennych i wieczorowych czterech największych uczelni warszawskich: Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej. Termin realizacji badania: 24 marca – 11 kwietnia 2003 r.