Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

W szkole pani na matematyce: - Johann, podaj definicję trójkąta.
Wstaje Jasio i mówi:
- Dyrektywa UE/12345678/2002/Mat. - Pała! UE/12345678/2002/Mat to kwadrat!

.            

"Zdrowa" tabletka

- pro-zdrowotne działanie hormonalnej antykoncepcji.

 
dr n. med. Jerzy Giżewski
specjalista ginekolog-położnik

Możliwość zajścia w ciążę i urodzenia dziecka jest szczególną i piękną cechą kobiet. Ta wspaniała zdolność prokreacji realizuje się w życiu kobiety zaledwie kilka razy. Pozostała część dojrzałego okresu życia kobiet związana jest najczęściej z poza prokreacyjnymi formami aktywności i realizacji życiowych zamierzeń. Zgodnie z treścią i duchem ogólnoświatowych praw reprodukcyjnych, każda kobieta ma prawo decydować czy chce mieć dzieci, w jakich odstępach czasu i ile. Planowanie rodziny jest moralnym obowiązkiem i prawnym wymogiem w kształtowaniu postaw lekarzy i ich podopiecznych.

Stosowanie współczesnych metod regulacji poczęć i wiadomego rodzicielstwa dotyczy ciągle zbyt małej grupy naszego społeczeństwa. Nadal najczęstszym sposobem regulacji urodzeń jest w naszym kraju jest zabieg sztucznego przerywania ciąży. Oficjalny prawny zakaz wykonywania takich zabiegów nie przyniósł spodziewanych efektów.
Wśród współczesnych metod świadomego regulowania płodności najskuteczniejsze i najpowszechniej stosowane są doustne tabletki antykoncepcyjne. U kobiet posiadających już dzieci godne polecenia są również wewnątrzmaciczne wkładki antykoncepcyjne. W tej grupie na szczególne wyróżnienie zasługuje wkładka hormonalna, łącząca najwyższą skuteczność w zakresie antykoncepcji oraz szereg działań korzystnych dla zdrowia i jakości życia kobiet.
Stosowanie doustnych leków antykoncepcyjnych jest w naszym kraju kojarzone jednak najczęściej z ich szkodliwym działaniem na zdrowie kobiet. Wynika to przede wszystkim z niskiej wiedzy na temat współczesnych metod leczniczych, niskiej świadomości zagadnień związanych z fizjologią rozrodu człowieka oraz zupełnego braku zaangażowania ze strony specjalistów w propagowanie skutecznych metod regulacji poczęć. Istotną rolę odgrywają w tym zakresie nieprawdziwe poglądy na temat mechanizmu działania metod antykoncepcyjnych, z których wynika, że praktycznie każda współczesna metoda oparta jest o działanie wczesnoporonne oraz stwarzanie podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób, w tym nowotworów. Ten sposób pojmowania mechanizmu działania metod antykoncepcyjnych pozostaje w konflikcie ze światopoglądem większości naszego społeczeństwa i tworzy swoiste błędne koło blokujących się wzajemnie działań, których efektem jest wysoki wskaźnik niepożądanych ciąż i mała liczba świadomych par stosujących współczesne metody regulacji poczęć i wiele nieprawdziwych i nie posiadających dowodów naukowych opinii na temat hormonalnych metod antykoncepcji.

W mojej praktyce lekarskiej trwającej już blisko 20 lat, spotykam się często z sytuacjami, w których tabletka antykoncepcyjna jest "obwiniana" za wszelkie niedostatki zdrowia kobiet. Rozpoznając w badaniu ultrasonograficznym schorzenie trzonu macicy czy jajnika, często słyszę: "Jak to, u mnie taka choroba, przecież ja nigdy nie brałam tabletek antykoncepcyjnych, a z mężem, no wie Pan, to też dosyć rzadko..." Tak, tak, właśnie tak wygląda przeciętna świadomość kobiet co do stosowania tabletek antykoncepcyjnych..
.... i nie tylko.