W numerze m.in.
Nauka języków
Zdrowie
Finanse
Praca i kariera
Bądź aktywny
Humor dnia
Studenci wybrali się na egzamin. Czekają pod drzwiami sali, nudziło im się wiec zaczęli się bawić indeksami. Tak jak to się kiedyś grało monetami w podstawówce - czyj indeks zatrzyma się bliżej ściany. Tylko że jednemu to nie wyszło zbyt dobrze, bo zamiast w ścianę trafił indeksem pod drzwi, i do sali w której siedział egzaminator. Przeraził się okrutnie, ale za chwile indeks wyleciał z powrotem. Otwiera, patrzy, a tu ocena z egzaminu: 4.0 Ucieszył się, no więc koledzy postanowili wrzucać dalej. Kolejny dostał 3.5, następny 3.0. W tym momencie zaczęli się zastanawiać... Kolejna ocena wydawała się dosyć jednoznaczna (2.5 nie wchodziło w grę). Wreszcie jeden postanowił zaryzykować. Wrzuca indeks... Czeka... Nagle otwierają się drzwi, staje w nich egzaminator: .
- Piątka za odwagę! |
Z wody powstałeś...
Chociaż się na to nie
zanosiło, w tym roku też
będzie lato. Teraz to już
jest pewne. Długo narzekaliśmy,
że ciągle leje, teraz przyjdzie nam
narzekać na brak wilgoci. Latem
sprzedaż wód mineralnych wzrasta
nawet o połowę. Nie tylko
dlatego, że jesteśmy bardziej
spragnieni. - Latem staram się
pić jak najwięcej wody, dla zdrowia
- opowiada Marzena, studentka
politologii z Wrocławia. -
Nawet kiedy nie czuję pragnienia,
piję bo nie chcę wysuszyć sobie
skóry - wyjaśnia.
Bąbelki czy niebąbelki
Nadal Polacy chętniej piją wodę gazowaną, chociaż jest zdecydowanie mniej zdrowa a nawet szkodliwa. Najnowsze badania dowodzą, że spożywanie napojów sztucznie nasycanych dwutlenkiem węgla może powodować raka przełyku i kruchość kości. Całe szczęście pod względem sprzedaży niegazowana goni bąbelki, może już niedługo zmądrzejemy i zostawimy je na sklepowych półkach. Dlaczego warto Woda jest dla nas niezbędna. - Wiem, że na to nie wyglądamy, ale w około 60 proc. składamy się z wody - tłumaczy Wojtek, student wrocławskiej Akademii Medycznej. - Jeśli utracimy choćby jej część, grozi nam śmierć - przestrzega. U zdrowego człowieka zapotrzebowanie na wodę regulowane jest przez pragnienie, więc nie trzeba się zmuszać, chociaż bezpieczniej jest pić więcej, niż mniej. Dodatkowo, rozpuszczone w wodzie minerały (wodorowęglany HCO3-, siarczany SO4-2, chlorki Cl-, sód, potas, wapń, magnez) działają profi laktycznie na wiele schorzeń i mogą wpływać pozytywnie na przemianę materii. W lecie, podczas wysiłku fi zycznego powinniśmy pić wody wysokozmineralizowane, ułatwi to nam uzupełnienie wypoconych składników. Należy jednak pamiętać, że jest to niewskazane dla cierpiących na schorzenia nerek albo nadciśnienie, którzy tak jak i dzieci, powinni pić wody niskozmineralizowane.
Jak pić wodę
Niestety z 1,5 miliona hektolitrów sprzedawanej rocznie wody mineralnej zdecydowaną większość wypijamy "jednym duszkiem" z bezzwrotnych plastikowych butelek. Tak naprawdę najlepiej pić ją:
Te lepsze i gorsze W ostatnich latach w Polsce nastąpił prawdziwy boom mineralny. Spożycie wód wzrosło dziesięciokrotnie, a rynek został zasypany różnorodnymi markami. Jak wybrać najlepszą wodę? Co prawda, można kierować się popularnością, ale to ma być przecież "nasza woda", można więc sięgnąć do badań i rankingów, ale one są zwykle kontrowersyjne. Często studenci toczą zażarte dyskusje o wyższości wód. - Raz kumple o mało mnie nie pobili, kiedy po imprezie okazało się, że kupiłem na rano tylko "Staropolankę" - zwierza się Tomek, student SGGW - To zdecydowanie moja ulubiona woda, ale wielu nie potrafi zdzierżyć jej wyjątkowego, słonawego smaku - tłumaczy. Tak naprawdę, to nikt nam, nie pomoże w wyborze wody, musimy sobie poradzić sami. Warto kierować się ceną i smakiem. Marcin Mokrzecki |
||