W numerze m.in.
Nauka języków
Zdrowie
Finanse
Praca i kariera
Bądź aktywny
Humor dnia
Trzy kobiety (żony) urządziły sobie domową imprezkę, na której nie stroniły od alkoholu. Po paru drinkach zaczęły porównywać swoich mężów do samochodów. Pierwsza mówi: - Mój mąż jest w łóżku jak Porsche! Szybki, wygodny, nie do zajeżdżenia, po prostu najlepszy! Druga mówi: - Mój mąż jest jak BMW! Również szybki, komfortowy, bardzo dobrze trzyma się drogi! Cacko! Na to trzecia: - A mój jest jak Polonez. Pierwsza i druga zaskoczone pytają się, co jest przyczyną tak niskiej oceny?! - Bez ssania nie pojedzie!
.
|
Klasyczny balet na wesoło
Wystarczyło tylko 40 sekund, aby grupowy uśmiech rozprzestrzenił się wsród publiczności. Czy taka reakcja wśród widzów spektaklu baletu klasycznego jest możliwa? Gdy balerinami są wyłącznie mężczyźni, z jaskrawym makijażem, tańczący w kobiecych strojach i żeńskich baletkach wszystko staje się możliwe.
A to za sprawą pierwszego na świecie słynnego baletu męskiego z Nowego Jorku LES BALLETS TROCKADERO DE MONTE CARLO. Już niedługo będziemy mogli się o tym przekonać podczas pierwszych w Polsce występów tego unikalnego zespołu. Pod koniec października zespół rozpocznie tournee po 6 miastach: Zabrzu, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy, Warszawie i Łodzi.
Les Ballets Trockadero de Monte Carlo to osiemnastu profesjonalnych tancerzy, którzy wywołują furorę wokół globu komediowymi adaptacjami tradycyjnych sztuk baletowych. W skład tej unikalnej grupy wchodzą wyłącznie mężczyźni, którzy wykonują legendarne partie żeńskie z repertuaru baletowego. Jest to pierwszy na świecie męski zespół, który specjalizuje się w tańcu w damskim przebraniu i w żeńskich baletkach!
New York Post napisał o tym unikalnym zespole:
profesjonalna technika umożliwia im stworzenie alternatywnego wszechświata w stosunku do baletu, gdzie parodia i satyra potrafią współistnieć z rzeczywistością i ją odzwierciedlać.
Zadziwiająca mieszanka doskonałego warsztatu technicznego, humorystycznej interpretacji wielkich dzieł baletowych oraz zdumiewającego faktu, że mężczyźni w sposób doskonały potrafią tańczyć w baletkach, szybko przyniosła zespołowi międzynarodowy rozgłos. Od czasu swego powstania w 1974 r. Trocksi – jak określają grupę rzesze wielbicieli - wystąpili w ponad 500 miastach na całym świecie a ich twórczość została okrzyknięta przez krytyków ŚWIATOWYM FENOMENEM TAŃCA.
Wszyscy członkowie grupy wywodzą sie z rozmaitych zespołów baletowych bądź tanecznych. Karierę rozpoczęli od występów w niewielkich teatrzykach na Broadwayu. W bardzo krótkim czasie zebrali pozytywne recenzje szanowanych tytułów prasowych jak The New York Times, Variety, Oui, The London Daily Telegraph, Vogue, których publikacje przyniosły zespołowi międzynarodowy rozgłos. Dziś zespół występuje na największych scenach teatralnych, głośno o nim w stacjach telewizyjnych Japonii jak i Australii a nagrania DVD z jego występów można kupić niemalże w każdym państwie. Publiczność japońska na tyle polubiła Trocksów, że powstało kilka ogólnokrajowych fanklubów zespołu.
Grupa prowadzi także działalność charytatywną na rzecz międzynarodowych organizacji wspierających chorych na AIDS, takich jak Dancers Responding to AIDS, Classical Action w Nowym Jorku, Life Ball w Wiedniu, Dancers for Life w Toronto oraz Stonewall Gala w Londynie. Trocksi biorą również udział w przedstawieniach, z których dochody przeznaczają na cele dobroczynne dla Rochester City Ballet, Connecticut Ballet Theater oraz Centrum Gejów i Lesbijek w Nowym Jorku.
W Polsce Les Ballets Trockadero de Monte Carlo zaprezentuje najlepsze fragmenty najsłynniejszych baletów, m.in. II Akt z baletu „Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego, „Go for Barocco” Jana Sebastiana Bacha, słynnego „Łabędzia” do muzyki Camille Saint-Saens oraz balet „Paquita” Ludwiga Minkusa, a także solo lub pas de deux z klasycznych dzieł baletowych.
Harmonogram tournée:
28.10.2004, Zabrze, Dom Muzyki i Tańca
31.10.2004, Wrocław, Teatr Muzyczny „Capitol”
02.11.2004, Poznań, Teatr Wielki
03.11.2004, Bydgoszcz, Opera Nova
04.11.2004, Bydgoszcz, Opera Nova
06.11.2004, Warszawa, Sala Kongresowa
07.11.2004, Łódź, Teatr Wielki
Ceny biletów: 70-250 zł
Recenzje:
August 16, 2002 - New York Times
Jednym z bezsprzecznych uroków Les Ballets Trockadero de Monte Carlo jest sposób w jaki ta męska trupa przenosi widza wstecz do najwspanialszych czasów sztuki baletowej.
August 16, 2000 - New York Times
Jedną z przyjemniejszych zagadek współczesnego tańca jest ta jak Trocksi osiągnęli tak perfekcyjny balans pomiędzy hołdem a parodią.
July 17, 2003- The Daily Yomiuri, Japan
To ten rodzaj niby slapstickowej komedii, która wraz z ich makijażem niczym u drag queens, (...), i przepięknymi strojami, czyni oglądanie Trocksów tak zachwycającym. Dodać do tego pierwszorzędne umiejętności tancerzy w roli balerin i olśniewającą choreografię pełną grande jetes i pirouettes, aby przyprawić widzów o zawrót głowy, i powstaje fantastyczne przedstawienie.
Pomimo iż zespół, założony przez entuzjastów baletu, zachowuje wielki szacunek do parodiowanych dzieł, występy Les Trocks to istna dawka śmiechu i łez.
14 November 2003 - The Scotsman
Zajęło to 40 sekund aby grupowy uśmiech rozprzestrzenił się wśród publiczności.
(…) Niezależnie czy jesteś miłośnikiem tańca czy kompletnym nowicjuszem, widok ośmiu silnych mężczyzn chwiejących się na swych palcach podczas gdy unoszą się w Drugim Akcie „Jeziora Łabędziego” nie może nie ubawić. Ale to nie tylko komiczna koordynacja, którą ci Nowojorczycy mają do zaoferowania. Ciężko wypracowana klasyczna technika formuje podstawę do wszystkiego co robią, (...). Parodia w najlepszym wydaniu.
October 18, 2002 - The West Australian
Wymaga to wielkiego talentu i tej samej rangi dyscypliny formy sztuki aby utrzymać rodzaj parodii który może zapełnić cały program. Dzięki temu Les Ballets Trockadero de Monte Carlo, (...), odnieśli tak wielki sukces w parodiowaniu świata baletu swymi paczkami, baletkami i eleganckimi, wytwornymi gestami i konwenansami.
October 11, 2002 – New Zealand Herald
Jest więcej – o wiele więcej – aby zabawić wyobraźnię w tym olśniewającym zespole tanecznym niż tylko przedstawienie mężczyzn w paczkach parodiujących ciekawe ale tradycyjne maniery i metody klasycznego baletu.
(...) pod jaskrawą przykrywką paczek i cekinów, różu i wielkich sztucznych rzęs, kryje się zespół prawdziwych tancerzy, dobrze wyszkolonych i utalentowanych, (...).
|
|
|