Radarowy model mrowiska

Dzięki georadarowi do badania podziemnych struktur udało się po raz pierwszy uzyskać trójwymiarowy model mrowiska, zaprezentowany na konferencji grafiki komputerowej Siggraph w Los Angeles.

Aby badać mrowiska, naukowcy stosowali dotąd czasochłonne, nieprecyzyjne i niszczące metody - na przykład odkopując je cienkimi warstwami albo wlewając do wnętrza odpowiednią masę, by później wydobyć odlew. Szczególnie kłopotliwe było to w przypadku kolonii hodujących grzyby mrówek, takich jak Atta texana, których mrowiska mogą pod ziemią osiągać wielkość trzypiętrowego domu - podobno zdarzało się, że zapadał się do ich wnętrza traktor.

Artysta Carol LaFayette przy współpracy naukowców z miejscowego uniwersytetu zbadał radarem ulokowane w wiejskim rejonie Teksasu mrowisko Atta texana. Radary geofizyczne od dawna są stosowane w geologii, archeologii czy przy pracach budowlanych. Pozwalają badać strukturę gruntu, wykrywać zakopane przedmioty i puste przestrzenie. Wyniki badań wprowadzono do komputera, uzyskując wirtualny model, po którym można nawet podróżować, przyjmując punkt widzenia mrówki.

Obraz wyświetlany jest na pięciu ustawionych w półkole ekranach, zaś widzowie zakładają okulary dające wrażenie trójwymiarowości. W porównaniu z podobnymi systemami wirtualnej rzeczywistości, używanymi wcześniej przez wojsko, opracowany przez prof. Frederica Parke i wykorzystujący dostępny na rynku sprzęt system jest bardzo tani - kosztuje 30 000 dolarów.(PAP)

ostatnia zmiana: 2008-08-19
Komentarze
Polityka Prywatności