Edukacja muzyczna pozytywnie wpływa na naukę dzieci w szkole

Dzieci uczęszczające na lekcje muzyki lub koncerty z rodzicami mogą pochwalić się lepszymi wynikami w nauce matematyki oraz czytaniu informują najnowsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Ohio opublikowane w naukowym piśmie "Social Science Quarterly".

Fakt, że muzyka potrafi relaksować, a nawet leczyć znany jest od kilkudziesięciu lat. Wiele instytutów wykorzystywanych jest podczas muzykoterapii jako jeden ze wspierających środków w procesie leczenia. Brakowało jednak, rzetelnych danych dotyczących wpływu muzyki na edukacje dzieci w szkołach podstawowych oraz średnich czego podjęli się D. Southgate oraz V.J. Roscigno z Uniwersytetu w Ohio. Największą korelację naukowcy zauważyli wśród młodzieży uczęszczającej do szkoły średniej u której zauważono lepsze oceny w matematyce oraz większe zainteresowanie czytelnictwem.

„Wyniki Badań naukowców z Uniwersytetu w Ohio tylko potwierdzają nasze kilkuletnie obserwacje dzieci uczęszczających na zajęcie w Szkołach Muzycznych Casio. Nauka gry na keyboardzie wymaga od młodych uczniów skupienie oraz wyciszenia, które pozwala na zaznajomienie się z nutami, linią melodyczną oraz rytmem. Zapewne takie umiejętności towarzyszące stawianiu pierwszych kroków w muzyce wspomagają naukę także w szkole” –powiedziała Magda Wiśniowska koordynatorka Szkół Muzycznych Casio w Polsce.

Naukowcy zdają sobie jednak sprawę, że nie wszystkie dzieci mają jednakowy dostęp do edukacji muzycznej. Jak zaobserwowali, w USA zależy on od statusu ekonomicznego rodziny oraz przynależności etnicznej. Z lekcji muzyki czy koncertów częściej korzystają dzieci z rodzin bogatszych niż z biednych oraz dzieci białe i wywodzące się z rodzin o korzeniach azjatyckich niż dzieci latynoamerykańskie. Dzieci rasy czarnej częściej chodzą na koncerty z rodzicami, natomiast rzadziej biorą lekcje muzyki.

W Polsce oprócz państwowych szkół muzycznych dzieci mogą kształcić się w ogniskach oraz szkołach zakładanych przez nauczycieli muzyki, które wspierane są przez firmę Casio. Kształcenie w tego typu placówkach nie muszą wiązać się z bardzo dużymi nakładami finansowymi. „Jeśli rodzic chciałby rozwijać muzyczne pasje swojego dziecka wystarczy, aby wybrał jedną z placówek, których spis znajduje się na www.szkolacasio.pl i zapisał pociechę na kilka testowych lekcji. Miesięczny koszt zajęć to ok. 90 zł”- powiedział Zdzisław Hacia nauczyciel muzyki z SMC.

Według naukowców D. Southgate oraz V.J. Roscigno dostępność do edukacji muzycznej jest kwestią równouprawnienia wszystkich dzieci, dlatego próbę rozwiązania tego problemu powinny podjąć zarówno władze państwowe, jak i lokalne.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce oraz D. Southgate,V.J. Roscigno, The Impact of music on childhood and adolescent achievement, Social Science Quarterly, vol.90, s. 5-9

ostatnia zmiana: 2009-08-18
Komentarze
Polityka Prywatności