Polacy na Spitsbergenie

Rejon Fiordu Hornsund to jeden z najlepiej rozpoznanych obszarów w Europejskim Sektorze Arktyki. Od 1957 roku działa tu całoroczna Polska Stacja Polarna Hornsund, prowadzona przez Instytut Geofizyki PAN.

To jedyna placówka naukowo-badawcza znajdująca się na terenie parku narodowego. "Jest to istotny atut dla pomiarów tła i udziału człowieka we współczesnych procesach zmian klimatycznych oraz zmian bioróżnorodności w Arktyce" - mówi doc. dr hab. Paweł Rowiński, dyrektor Instytutu Geofizyki PAN. Polska placówka zlokalizowana jest w centrum atlantyckiej Arktyki na Archipelagu Svalbard, objętym międzynarodowym traktatem swobody badań oraz działalności gospodarczej. Pracujący tu badacze reprezentują 22 polskie jednostki naukowe.

Dzięki położeniu stacji, naukowcy mogą prowadzić kompleksowe badania zjawisk geofizycznych i przyrodniczych w Arktyce mających znaczenie dla całej półkuli północnej. "Dotyczy to w szczególności struktury litosfery i biosfery, procesów fizycznych zachodzących na lądzie, w atmosferze oraz w oceanie, a także przestrzeni okołoziemskiej. Dlatego też ten obszar nazywany jest Bramą do Arktyki. Znajdujące się w sąsiedztwie stacji lodowce stanowią międzynarodowy poligon badawczy dla śledzenia ich interakcji ze zmieniającym się klimatem" – mówi doc. dr hab. Paweł Rowiński.

Rejestracje sejsmologiczne stanowią podstawę do badania sejsmiczności Arktyki, dostarczając unikalnych informacji o wstrząsach sejsmicznych występujących w rejonie Svalbardu i Północnego Atlantyku oraz o sejsmicznych zjawiskach glacjalnych. Położenie Spitsbergenu jest optymalne z punktu widzenia badania zjawisk zachodzących w obszarze zorzowym – "kaspie polarnym".

Jak podkreśla Rowiński, w ostatnim dziesięcioleciu intensywnie rozwijane są też badania w zakresie fizyki atmosfery, magnetyzmu ziemskiego, biologii morza, biochemii i genetyki.

Polscy naukowcy ze Spitsbergenu uczestniczą w programie międzynarodowym "Global Change" uznanym za priorytetowy przez Europejską Fundację Nauki w Strasburgu i Komisję Europejską. Ze względu na walory środowiska, możliwości badawcze i dorobek Polskiej Stacji Polarnej, Fiord Hornsund wraz ze Stacją zostały uznane za europejskie miejsce flagowe badań lądowych i morskich ekosystemów - European Marine Biodiversity Flagship Site.

Polacy na Spitsbergenie zaangażowani są także w prace prowadzone w ramach Międzynarodowego Roku Polarnego. Trwa on właściwie dwa lata - rozpoczął się 1 marca 2007 r., a zakończy 1 marca 2009 r. To skutek przemienności pór roku - na półkuli północnej jest teraz zima, zaś na południowej lato. Badania prowadzone przez naukowców powinny być prowadzone podczas obu pór roku na półkuli północnej i południowej.

W ostatnich latach Polska Stacja Polarna w Hornsundzie włączyła się w realizację kilku projektów z 5. i 6. Programu Ramowego oraz 8 innych programów międzynarodowych rocznie. W 2010 roku w polskiej placówce rozpocznie się realizacja dwóch prestiżowych projektów z 7. Programu Ramowego ("ice2sea – estimating the future contribution of continental ice to sea-level rise" oraz "SIAEOS – Svalbard Integrated Arctic Earth Observing System"). Każdego roku naukowcy realizują tu ponad 10 własnych projektów badawczych.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-02-23
Komentarze
Polityka Prywatności