Polscy naukowcy stworzyli system, który lokalizuje uszkodzenie kabli telefonicznych

Naukowcy z Instytutu Łączności w Warszawie opracowali system SMOK- 2U przeznaczony do ciągłego monitorowania, ochrony i kontroli telefonicznych kabli napowietrznych i podziemnych umieszczonych w kanalizacjach kablowych oraz obiektów bezobsługowych - szaf kablowych czy też central kontenerowych.

SMOK-2U w ciągu kilku sekund informuje centrum nadzoru o uszkodzeniu kabla lub o jego kradzieży.

System działa już w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Katowicach, Rzeszowie, Kielcach.

"SMOK umożliwia wykrycie i powiadomienie obsługi lub określonych służb o niepowołanym dostępie, próbie zniszczenia, kradzieży czy przypadkowych uszkodzeniach, jakie powstały np. podczas wykonywania prac budowlanych" - informuje Paweł Gajewski z Instytutu Łączności, główny konstruktor systemu. Dzięki systemowi możliwe jest również monitorowanie własnych zabezpieczeń obiektów.

SMOK składa się z głowic pomiarowych, które po wydzielonej sieci transmitują wyniki pomiarów kabli do centrum nadzoru oraz komputera z dedykowanym systemowi oprogramowaniem który stanowi centrum nadzoru.

Działanie systemu, jak wyjaśnia Paweł Gajewski, polega na ciągłym sprawdzaniu parametrów kabli i porównywaniu ich z wartościami wzorcowymi.

"Od momentu wystąpienia uszkodzenia, czyli np. przerwania ciągłości obserwowanej linii kablowej, w ciągu 1-2 sekund do centrum nadzoru jest wysyłana informacja" - wyjaśnia Paweł Gajewski. Miejsce uszkodzenia kabla jest automatycznie lokalizowane z dokładnością do 100 metrów. Jak zapewnia naukowiec, system eliminuje możliwość powstawania fałszywych alarmów.

Jedna głowica pomiarowa umożliwia monitoring do 160 km kabli. W skład systemu może wchodzić dowolna ilość głowic pomiarowych. Dla przykładu, system SMOK działający w Warszawie, składa się z 57 głowic.

SMOK, wykorzystując sygnały z innych systemów lub prostych czujek może być częścią systemu antywłamaniowego lub przeciwpożarowego.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-03-16
Komentarze
Polityka Prywatności