Nowoczesny laser, o nierozpraszającej się wiązce światła, został użyty jako katapulta dla cząstek lub komórek. Technika ta, pozwala na przemieszczanie badanego materiału pomiędzy oddzielonymi od siebie reaktorami jedynie za pomocą światła. Urządzenie, w przyszłości, znacząco ułatwi badania z wykorzystaniem żywych komórek nad nowymi lekami - donosi "Lab on a Chip".
Nowo opracowane urządzenie, którego sercem jest laser generujący nierozpraszającą się wiązkę światła, pozwala na przerzucanie cząstek, czy nawet żywych komórek pomiędzy oddzielonymi od siebie fizycznie mikroreaktorami.
Mikrometrycznej wielkości układ, nazwany przez brytyjskich naukowców z University of St. Andrewsws współpracujących z profesorem K. Dholakia - OMPC (ang. optically mediated particle clearing) zbudowany jest z serii polimerowych kwadratowych studzienek o wielkości około 100 mikrometrów, które rozdzielone są ścianami wysokimi na 20 mikrometrów.
Użyty w badaniach laser, którego wiązka naturalnie zakrzywia się i nie rozprasza, pozwolił na przerzucanie ponad 20 mikrometrowej wysokości ścianką przeróżnych mikrocząstek oraz - co ważniejsze - żywych komórek zwierzęcych! Pozwala to na ich łatwe odseparowanie od innych cząstek lub komórek.
Według naukowców, nowa technologia, której korzenie stanowią badania podstawowe z zakresu fizyki, już niebawem ułatwi analizy związane z wprowadzaniem nowych leków oraz pozwoli na zupełnie nowe eksperymenty na żywych komórkach. (PAP)