Skuteczna metoda konwersji dwutlenku węgla w metan

Naukowcy Tokijskiego Uniwersytetu Państwowego opracowali efektywną metodę przetwarzania zanieczyszczającego atmosferę dwutlenku węgla w metan. Zaproponowana przez nich metoda oparta jest na wykorzystaniu w starych odwiertach ropy naftowej bakterii określonego gatunku, mogących zamieniać wodę i dwutlenek węgla w metan.

Kierowana przez prof. Kodzo Sato grupa naukowców w przedstawionym na zorganizowanej w Tokio dorocznej konferencji geologicznej twierdzi, że taką drogą można bardzo skutecznie wydobywać z pompowanego w podziemne warstwy niepotrzebnego i szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla - gaz metanowy, który będzie następnie wykorzystywany jako paliwo.

Według naukowców, konwersja taka możliwa jest przy spełnieniu sześciu warunków, w tym zapewnieniu temperatury 65 stopni C i koncentracji CO2 na poziomie 80 proc.

Prof. Sato i jego koledzy są przekonani, że wpompowanie w pustą podziemną przestrzeń w miejsce wyeksploatowanych złóż ropy w prefekturze Akita na północy wyspy Honsiu 6,2 mln ton dwutlenku węgla umożliwi wytwarzanie do 2,25 mln ton metanu w ciągu ośmiu lat. Jest to ok. 8 proc. ilości gazu ziemnego, wykorzystywanego rocznie w Japonii dla potrzeb przemysłu i gospodarstw domowych. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-05-27
Komentarze
Polityka Prywatności