Schłodzony arbuz mniej wartościowy

Schłodzony arbuz może być wprawdzie przyjemnym deserem w okresie upałów, ale zawiera mniej cennych dla zdrowia związków, niż arbuz trzymany w temperaturze pokojowej - wykazali naukowcy z USA. Informacja na ten temat pojawiła się na łamach pisma "Journal of Agricultural and Food Chemistry".

Testy zostały przeprowadzone przez dwie badaczki z laboratorium (South Central Agricultural Research Laboratory) Amerykańskiego Ministerstwa Rolnictwa w Lane (Oklahoma).

Sprawdziły one kilka popularnych odmian arbuzów, które przechowywano przez 14 dni w różnych temperaturach - m.in. w 21 st. C oraz w 5 st. C, czyli w lodówce.

Wszystkie arbuzy, które wykorzystano w badaniach zostały zerwane jako owoce dojrzałe. Porównywano ilości zawartych w nich cennych związków, przede wszystkim karotenoidów, które mają silne własności przeciwutleniające, gdyż neutralizują szkodliwe dla komórek wolne rodniki.

Ważnym karotenoidem arbuzów jest likopen, który odpowiada za czerwony kolor miąższu tych owoców. Liczne badania wskazują, że związek ten może zapobiegać chorobom serca i niektórym nowotworom, np. rakowi prostaty.

Najbogatszym źródłem likopenu są pomidory. Okazało się, że owoce przechowywane w temperaturze pokojowej, tj. 21 st. C, zawierały więcej witamin i likopenu niż arbuzy przechowywane w lodówce czy świeżo zerwane.

Zdaniem autorek pracy, wskazuje to, że korzystne dla zdrowia związki są produkowane w arbuzach jeszcze po ich zerwaniu, a chłodzenie może spowalniać ten proces. W porównaniu z owocami tuż po zerwaniu arbuzy składowane dwa tygodnie w 21 st. C zyskiwały o 40 proc. więcej likopenu oraz 50 do 139 proc. beta-karotenu, który w organizmie jest przekształcany w witaminę A.

Jak przypominają badaczki, arbuzy zachowują swoją przydatność przez ok. 14-21 dni, gdy po zerwaniu przechowuje się je w temp. 13 st. C. Natomiast trzymane w lodówce zaczynają się psuć już po tygodniu. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności