Większe mózgi, dłuższe życie

Ssaki posiadające duże mózgi w stosunku do reszty ciała, żyją dłużej - twierdzą naukowcy z Hiszpanii, którzy analizowali niemal pięćset gatunków ssaków i zebrali nowe dane na temat związku między wielkością mózgu a długością życia. Ich wnioski publikuje serwis ScienceDaily.

Mózgi niektórych ssaków są większe, niż można by się spodziewać, biorąc pod uwagę ogólne wymiary zwierząt. Dotyczy to dużych przedstawicieli naczelnych, np. szympansów i goryli, jak również u waleni, delfinów i słoni. Naukowcy od lat dociekali, dlaczego czasami przyroda faworyzuje rozwój dużych mózgów, pamiętając, że osiągnięcie pełniej ich dojrzałości i sprawności wymaga znacznie więcej czasu i energii, niż rozwój mózgu mniejszego.

Jedno z wyjaśnień tego problemu podsuwa hipoteza, zgodnie z którą większy mózg oznacza łatwiejsze dostosowanie zachowania zwierzęcia do zmian środowiska oraz łatwiejszą naukę. Dobre dostosowanie i łatwiejsza nauka pozwalają z kolei skutecznie stawiać czoła nowym, ekologicznym wyzwaniom.

Nowe argumenty na poparcie tej hipotezy przedstawili ostatnio na łamach pisma "Journal of Evolutionary Biology" naukowcy z Centre for Ecological Research and Forestry Applications (związanego z Universitat Autonoma de Barcelona) oraz z kanadyjskiego University McGill. Wykorzystując metody statystyczne, naukowcy ci analizowali dane nt. 493 gatunków ssaków - począwszy od gryzoni i nietoperzy po walenie, gatunki kotowate, kopytne i torbacze. Doszli do wniosku, że posiadanie większego mózgu pociąga za sobą dłuższy czas trwania życia, co dla zwierząt obdarzonych większym mózgiem stanowi bezsprzeczną korzyść.

Nie tylko ułatwia przystosowanie się do zmian, zwiększając szansę osobników na przeżycie. Powiększony mózg pozwala też zwierzętom dłużej żyć, dając im więcej szans na rozmnożenie się. Jest to "nagroda" za czasochłonny rozwój embriona (niezbędny do rozwinięcia dużego mózgu). Wykazano również, że gatunkom posiadającym powiększone mózgi więcej zajmuje osiągnięcie dojrzałości płciowej, co jest jednak po części wynagradzane później dłuższym życiem w stanie zdolności do rozrodu.

Źródło: PAP

Foto: www.podroze.strefa.pl

ostatnia zmiana: 2010-07-19
Komentarze
Polityka Prywatności