Być może róże pachną lepiej niż zepsuta ryba, jednak to właśnie ją mózg wykrywa znacznie szybciej i dokładniej, donoszą naukowcy z Universite de Montreal i University of Pennsylvania - informuje Physorg.
Frasnelli zastanawiał się, czy ten sam mechanizm funkcjonuje również w przypadku zapachu. 40 uczestników badania zostało poproszonych o naciśnięcie przycisku, kiedy tylko poczują równie intensywny zapach, co poprzednio.
Ich zadaniem było porównanie zapachu róż z zapachem brudnych skarpetek, a także porównanie zapachu jedzenia: pomarańczy i zepsutej ryby. Wyniki badania sugerują, że ryba była odczuwana średnio po 1,3 milisekundzie, podczas gdy wszystkie inne zapachy po 1,7 milisekundzie.
Wprawdzie zapach skarpetek został przez uczestników badania opisany, jako najbardziej nieprzyjemny, jednak to nieprzyjemny zapach pożywienia został wykryty najszybciej. Okazuje się więc, że te same instynkty obronne opierające się o zmysł wzroku funkcjonują także w systemie powonieniowym. Ponadto badanie wykazało, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety reagują równie szybko na te same bodźce.