Drogi naprawiane przez bakterie?

Zespół uczonych z University of Newcastle w W.Brytanii pracuje nad sposobami tworzenia przez bakterie substancji przypominającej cement. Może ona służyć do naprawy dróg i budynków - poinformował portal Daily Tech.

Zespół pod kierownictwem mikrobiologa Jennifer Hallinan, z University of Newcastle dokonał modyfikacji genetycznych typowej bakterii glebowej - Bacillus subtilis. W efekcie procesu zmiany genetycznej nowy szczep, zwany "BacillaFilla" produkuje z węglanu wapnia i materii organicznej jako spoiwa twardą, ale elastyczną substancję przypominająca cement. Po zalaniu masa bakteryjną np. dziury w płycie cementowej czy w nawierzchni drogi, bakterie wnikają w strukturę szczeliny i zaczynają reprodukcję, tworząc twardą spoistą masę. Po zalaniu masą szczeliny, bakterie stopniowo giną.

Kierująca zespołem Jennifer Hallinan ma nadzieję, iż jej odkrycie spowoduje iż "plombowanie bakteryjne" znajdzie zastosowanie w naprawie dróg, murów, zniszczonych elewacji czy budynków starych lub naruszonych trzęsieniem ziemi.

"Znajdując drogę do przedłużenia okresu użytkowania istniejących struktur, możemy zredukować wpływ środowiskowy i poszukać bardziej trwałego rozwiązania w tej kwestii. To co proponujemy, może być użyte szczególnie w strefach trzęsień ziemi, gdzie tysiące budynków jest niszczonych, bowiem nie ma łatwego sposobu reperacji ich pęknięć i uczynienia ich konstrukcji z powrotem solidną" - twierdzi.

Obecnie trwają prace nad określeniem, jak duże szczeliny można wypełniać w ten sposób i badania trwałości powstałej spoiny.

Źródło: PAP

Foto: naprawafelg.cba.pl

ostatnia zmiana: 2010-11-23
Komentarze
Polityka Prywatności