Paw dumnie układa swoje pióra, kanarki pięknie śpiewają - czego się nie robi w świecie zwierząt, aby zwrócić na siebie uwagę samiczki? Samiec ptaka rajskiego wykorzystuje w tym celu pewne zjawisko fizyczne.
Piórka zmieniają kolor w zależności od kąta widzenia. Jest to zjawisko charakterystyczne dla wielu gatunków, jednak efekt ten wygląda inaczej w przypadku Parotia lawesii.
Doekele Stavenga z University of Groningen, w Holandii, odkrył, że piórka rajskich ptaszków posiadają unikalną strukturę, która pozwala im osiągać znacznie szersze i szybsze zmiany kolorystyczne.
Piórko ptaków składa się z chorągiewek, wychodzących z elastycznej osi. Chorągiewki tworzą promienie wyrastające z obydwu stron stosiny, stanowiącej górną część osi pióra. Od promieni tych wyrastają z kolei na dwie strony promyki.
Promyki Parotia lawesii posiadają unikalny przekrój, przypominający w kształcie bumerang. Powierzchnia promyków działa jak lustro, które odbija i zagina światło w trzech różnych kierunkach, dzięki czemu wytwarzają one tak wiele kolorów.
Pod kątem prostym promyki odbijają żółto-pomarańczowe światło, natomiast przechylone pod kątem 30 stopni światło niebiesko-zielone. Pozwala to na gwałtowną zmianę pomiędzy kolorami żółtym, niebieskim i czarnym, która następuje znacznie szybciej niż w przypadku innych gatunków.