Komiksowe życie naukowca
Narysować komiks o życiu naukowca - to trudne zadanie! Ale jak się okazuje, wykonalne.
Emilia Dziubak autorka pracy pt. "Doświadczenia" zwyciężyła w konkursie na komiks "Z życia naukowca". Autorka z organizatorem konkursu - Centrum Innowacji Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu - podpisze umowę o wartości 24 tys. zł na wykonanie 12-odcinkowej serii komiksowej o życiu naukowca.
Jak informują organizatorzy, nagrodzona praca poświęcona klonowaniu owiec była jedną ze 132 zgłoszonych do konkursu.
"Zgodnie z naszymi przeczuciami temat okazał się być bardzo trudnym wyzwaniem. Tym bardziej cieszy nas, że z chęcią podejmowanym. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ciekawe pomysły" - podkreśla koordynatorka konkursu Bożena Podgórni.
Wśród autorów najlepszych prac znaleźli sie również m.in.: Krzysztof Czachura - autor pracy "Dr Krecik i Mgr Dżdżownica"; Tomasz Minkiewicz, który przygotował komiks "Fatalny błąd"; Katarzyna Dzik - autorka komiksu "12 dni z życia naukowca". Wszystkie prace finałowe można obejrzeć na stronie: http://www.cittru.uj.edu.pl/img/nowum/komiks/index.html
Prace, które przesłano do CITTRU, bardzo często dotykały wąskiego zakresu działalności naukowca, jakim są relacje wykładowca-student, na drugim planie stawiając jego rolę badawczo-naukową, czyli pracę w laboratorium i współpracę z przemysłem. W nielicznych tylko pracach autorzy podjęli kwestię, jak naukowiec komunikuje się ze społeczeństwem za pomocą tradycyjnych mediów czy internetu.
"Naszym zdaniem odzwierciedla to obecny stan rzeczy, jakim jest powszechne przekonanie o tym, że naukowiec w Polsce to wykładowca, który uczy kolejne pokolenia studentów. Funkcja ta rzadko kojarzy się z osiągnięciami naukowymi, małe jest też przekonanie o roli prac naukowo-badawczych w rozwoju nowoczesnego społeczeństwa" - komentuje Piotr Żabicki, koordynujący pracami Zespołu ds. Promocji i Edukacji CITTRU.
W swoich działaniach CITTRU mierzy się z tym stereotypem, z jednej strony zachęcając naukowców do aktywnego promowania swoich osiągnięć, z drugiej - popularyzując naukę i uczonych. "Zachęcaliśmy do kreatywnego i innowacyjnego podejścia do tematu nauki, dlatego nasz wybór padł na oryginalną w swej formie pracę Emilii Dziubak pod tytułem "Doświadczenia" - dodaje Bożena Podgórni.
Gotową dwunastoodcinkową serię komiksów przygotowaną przez Emilię Dziubak będzie można zobaczyć na łamach czasopisma NIMB, na stronach CITTRU oraz w specjalnej, limitowanej serii kalendarza na rok 2012.
Źródło: PAP
ostatnia zmiana: 2010-12-22