Znalezisko rodem z neolitu

Zespół chińskich archeologów odkrył pozostałości budowli sprzed ponad 5000 lat. Tego niezwykłego odkrycia dokonano podczas wykopalisk na stanowisku Xiahe, położonym w okręgu Baishui w prowincji Shaanxi w środkowych Chinach.

Na stanowisku archeolodzy odnaleźli ruiny budowli na planie pięcioboku, pochodzącej z czasów kultury Yangshao - neolitycznej chińskiej kultury, która rozwijała się w rejonie środkowego biegu Żółtej Rzeki w okresie 5000-3000 r. p.n.e.

Jak poinformował Zhang Pengcheng, naukowiec z Instytutu Badań Archeologicznych Shaanxi, budowla zajmowała powierzchnię 364 metrów kwadratowych, była w stanie pomieścić setki ludzi i mogła służyć jako miejsce zgromadzeń, pełniąc rolę np. prehistorycznego ratusza.

Wzdłuż ścian znajdowały się niegdyś duże drewniane kolumny i podpory, które umożliwiły wzniesienie budowli tak dużych rozmiarów.

Budowla posiadała ściany wzniesione z wielu warstw budulca, posadzkę obłożoną zaprawą z kalcytu i palenisko o średnicy 1,8 metra w centralnej części.

Ślady na stanowisku wskazują, że budowla nie została w okresie późniejszym pozostawiona na zniszczenie, lecz wystające elementy konstrukcji były troskliwie rozebrane i usunięte. Naukowcy będą próbowali ustalić, jakie było właściwe przeznaczenie odkrytej budowli. (PAP)

Foto: ma.krakow.pl


ostatnia zmiana: 2011-01-31
Komentarze
Polityka Prywatności