W zdrowiu przez kilka tysięcy lat

Czy jakikolwiek organizm może osiągnąć wysokość ponad stu metrów albo masę ponad tysiąca ton? I do tego przeżyć w dobrym zdrowiu nawet kilka tysięcy lat? Tak – drzewo.

Parametr, którym najczęściej określa się drzewa to obwód ich pnia. Mierzy się go na umownej wysokości – w Polsce jest to 1,3 m od powierzchni gruntu. Najgrubsze drzewo świata rośnie w Santa Maria del Tule w meksykańskim stanie Oaxaca. To cypryśnik meksykański (Taxodium mucronatum), obwód pnia cypryśnika z Tule wynosi ok. 44 m, co równa się ponad 14 m średnicy!

Drugie miejsce na podium zajmują kalifornijskie mamutowce olbrzymie (Sequoiadendron giganteum) , odkryte w połowie XIX w. przez poszukiwaczy złota. Najgrubszym żyjącym okazem jest „Generał Grant” – obwód jego pnia, mierzony według amerykańskich norm na wysokości 183 cm od ziemi wynosi 32,8 m. Większy był osobnik zwany „Ojcem Lasu”, który obumarł i przewrócił się na długo przed przybyciem do Kalifornii białego człowieka. Jego pień leży w głębi doliny do dziś dnia – obliczono, że za życia miał obwód równy 37,7 m.

Niełatwo zmierzyć wysokość drzewa – trzeba posłużyć się specjalistycznym sprzętem albo je... ściąć (dawniej często właśnie tak to sprawdzano). Dziś najwyższe są sekwoje wieczniezielone (Sequoia sempervirens) rosnące w kalifornijskim Redwood National and State Park. Rekordziści to „Hyperion” (115,55 m), „Helios” (114,58 m), „Icarus” (113,14 m) i „Stratosphere Giant” (113,11 m). W ich przypadku pomiar jest precyzyjny i na bieżąco monitorowany. Znacznie trudniej ocenić wiarygodność danych historycznych.

Za najstarsze na świecie uznaje się najczęściej sosny ościste w odmianie sędziwej  (Pinus longavea), rosnące w wyższych partiach gór Nevady w południowo-zachodniej części USA. Osiągają wiek niemal 5 tys. lat. Najstarszym znanym osobnikiem tego gatunku był „Prometeusz”, ścięty niefortunnie w 1964 r. podczas prac badawczych. Nikt nie przypuszczał wtedy, że jest on aż tak sędziwy – jego wiek oszacowano potem na co najmniej 4862 lata.

Dziś najstarszym żyjącym okazem jest „Matuzalem” z Ancient Bristlecone Pine Forest w kalifornijskich White Mountains – ma co najmniej 4700 lat. Następne w kolejności jest drzewo z gatunku Fitzroya cupressoides rosnące w Chile. Jego wiek w 1993 r. określono na podstawie dokładnego policzenia przyrostów rocznych na 3622 lata. (focus.pl)


ostatnia zmiana: 2011-03-25
Komentarze
Polityka Prywatności