Udawanie pomaga

Na drodze ewolucji kukułki wykształciły taki rodzaj upierzenia, dzięki któremu stają się podobne do jastrzębi. To pomaga im w podrzucaniu jajek innym gatunkom ptaków - podaje czasopismo "Behavioural Ecology".

Kukułka zwyczajna (Cumulus canorus) to ptak pasożyt, podrzuca swoje jaja do gniazd innych ptaków, by te zajęły się wychowaniem ptasiego potomstwa. Podrzucone jaja są podobne do jaj właściciela gniazda, a pisklęta wydają takie odgłosy jak oryginalne pisklęta. Najpierw jednak samica kukułki musi być tak sprytna, by podrzucić jajo i nie zostać zauważoną.

Badania przeprowadzone przez zespół doktora Justina Welbergena z University of Cambridge wskazują, że trzcinniczki (Acrocephalus scirpaceus), którym kukułki chętnie podrzucają swoje jaja, nie są chętne do ataku. Dzięki temu sprytna kukułka ma łatwo i mniej ryzykuje. Podobnie jest w przypadku sikory bogatki (Parus major) i sikory modrej (Cyanistes caeruleus) - ptaki obawiają się kukułki tak bardzo, jak jastrzębia. Kukułki jednak nie podrzucają jaj tym ptakom.

Badacze w trakcie trwania eksperymentu podkładali wypchaną kukułkę lub jastrzębia w pobliżu gniazda trzcinniczki. Zarówno kukułka, jak i jastrząb mają charakterystyczne prążkowane brzuchy - gdy je zakrywano białym materiałem, częściej były atakowane przez broniące swoich gniazd trzcinniczki. (PAP)


ostatnia zmiana: 2011-04-19
Komentarze
Polityka Prywatności